RAPORT

Pogarda

Koronawirus. Brazylijski wariant a szczepionka – prof. Gut tłumaczy

Na Śląsku wykryto trzy przypadki brazylijskiego wariantu koronawirusa (fot. PAP/EPA/AHMAD YUSNI)
Na Śląsku wykryto trzy przypadki brazylijskiego wariantu koronawirusa (fot. PAP/EPA/AHMAD YUSNI)

Najnowsze

Popularne

Brazylijski wariant koronawirusa jest bardzo podobny do tego z Indii i z Kalifornii. Dostępne w Polsce szczepionki działają na wszystkie odmiany koronawirusa. Główny problem stanowi jednak wykrywanie różnych wariantów – tłumaczy wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

Brazylijski wariant koronawirusa w Polsce. Minister zaskoczony działaniami laboratorium

Na Śląsku pojawiły się trzy przypadki brazylijskiego wariantu koronawirusa – poinformował w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapewnił...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w czwartek, że na Śląsku wykryto trzy przypadki brazylijskiego wariantu koronawirusa.

Z kolei naukowcy z Laboratorium Genetycznego Gyncentrum w Sosnowcu stwierdzili w populacji 11 wariantów koronawirusa. Obok najpopularniejszego w Polsce wariantu brytyjskiego B.1.1.7, w trzech przebadanych próbkach naukowcy stwierdzili obecność wariantu brazylijskiego (P.1). We wtorek Ministerstwo Zdrowia podało, że w Katowicach obecny jest także wariant indyjski, którym zakażone są zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty.

Według wirusologa prof. Włodzimierza Guta „brazylijska odmiana funkcjonuje już od dłuższego czasu i w końcu musiała dotrzeć”. Ekspert wyjaśnił, że ten wariant został zidentyfikowany najpierw w Brazylii, potem w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i w Europie. Występuje także w Japonii.

Prof. Gut zaznaczył, że brazylijska odmiana jest bardzo podobna do tej z Indii i z Kalifornii. Zwrócił uwagę, że toczy się dyskusja, czy te same mutacje koronawirusa nie powstają w różnych miejscach.

Koronawirus w Polsce. Nowe dane o zakażeniach i zgonach

Koronawirus w Polsce. W czwartek 6 maja Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6431 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych resortu...

zobacz więcej

Wirus mutuje


– Wszyscy skupili się na wariantach białka S w wirusach, zapominając o tym, czy wirus ten powstał w danym miejscu, czy trafił z innego – wskazywał ekspert.

Podkreślił, że stale powstają nowe odmiany. – W każdym z nas powstają mutacje. Kumulacje tych mutacji w danym miejscu nie dają odpowiedzi na pytanie, czy dany wariant powstał w Brazylii, czy może w Polsce – mówił prof. Gut.

Pytany, czy brazylijski wariant koronawirusa może być groźniejszy od innych, ocenił, że „przypisuje się mu to, że może zarażać osoby, które przechodziły COVID-19, ale to nie jest tak do końca”. – Normalnie szczepienia dają ten sam efekt, co w przypadku pozostałych wariantów – powiedział ekspert.

Odnosząc się do skuteczności dostępnych na polskim rynku szczepionek przeciwko brazylijskiej odmianie koronawirusa, prof. Gut przekazał, że „w zasadzie wszystkie szczepionki działają na wszystkie warianty”. – Generalnym problemem jest problem wykrywania i leczenia. Jeżeli stosujemy pewne metody wykrywania, z obszaru białka S i zajdzie tam mutacja, to osobnik zakażony jest uznany w pierwszym momencie za niezakażonego i może dalej zarażać – wyjaśnił wirusolog.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej