RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prognoza pogody. IMGW: Burze z gradem, miejscami ulewy

Z prognozy pogody IMGW wynika, że piątek będzie bardzo deszczowy i chłodny. Synoptycy ostrzegają przed burzami z gradem, którym towarzyszyć będzie silny wiatr. Miejscami spadnie do 25 mm deszczu. Wydane zostały alerty pogodowe dla kilku województw.

Psy pogryzły 10-latka. Właściciel zwierząt zatrzymany

Policja zatrzymała 40–letniego mieszkańca gminy Biała Podlaska (Lubelskie), którego dwa psy pogryzły 10–letniego chłopca. Dziecko trafiło do...

zobacz więcej

Prognoza pogody na dziś


Synoptyk Michał Ogrodnik z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego poinformował, że w piątek najwięcej opadów deszczu i największe zachmurzenie prognozowane jest w centrum oraz na północnym wschodzie kraju, gdzie lokalnie spaść może nawet do 15 mm deszczu.

Na pozostałym obszarze padać będzie przelotny i słabszy deszcz, choć wyjątkiem będzie południowy wschód, od Małopolski przez Ziemię Świętokrzyską, Lubelszczyznę, Podkarpacie po południową i wschodnią część Mazowsza. Tu obok przelotnego deszczu miejscami możliwe będą też burze, w trakcie których spadnie do 15 mm deszczu, a na Podkarpaciu – nawet 20-25 mm.

– Dodatkowo burzom mogą towarzyszyć opady gradu, a porywy wiatru w trakcie burz osiągać będą do 80 km/h – zaznaczył synoptyk. Dodał, że wiatr na południu może być silny i porywisty nie tylko w czasie burzy, osiągając w porywach do 65 km/h.

– Jeżeli chodzi o temperaturę, ona będzie zróżnicowana – oznajmił Ogrodnik. Tam, gdzie będzie padać, a także w północnej i zachodniej części kraju w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy od 7 do 10 st. Znaczniej cieplej, jak zaznaczył synoptyk, będzie na południowym wschodzie. – Tutaj w najcieplejszym momencie dnia od 12 do nawet 16 st. Niestety w tej części kraju będzie wiał dość silny wiatr, możliwe są burze, więc ta temperatura będzie odczuwalna tylko chwilami – powiedział.

Alerty IMGW


Alerty pierwszego stopnia przed burzami z gradem wystosowano dla województw: lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego oraz dla południowej części województwa mazowieckiego.

Ostrzeżenia będą obowiązywały w piątek od godz. 13 do godz. 20. Na podanym obszarze IMGW prognozuje burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 20 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami grad.

źródło:
Zobacz więcej