RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmarł wieloletni dyrektor Yad Vashem Icchak Arad

Miał 94 lata (fot. Getty Images)
Miał 94 lata (fot. Getty Images)

W wieku 94 lat zmarł w Izraelu Icchak Arad, wieloletni dyrektor Instytutu Yad Vashem, historyk, pisarz, wojskowy i wykładowca - podała agencja AP. Urodził się jako Icchak Rudnicki w Święcianach (obecnie miasto na Litwie), w 1945 r. wyemigrował do Izraela.

Izraelski helikopter wtargnął w przestrzeń powietrzną Syrii

Syryjskie media odnotowały w czwartek „kolejny przejaw agresji Izraela wobec Syrii”. Jak podała syryjska agencja rządowa SANA, izraelski śmigłowiec...

zobacz więcej

Arad był szefem Yad Vashem od 1972 do 1993 roku i pozostał zaangażowany w prace ośrodka niemal do końca życia, pełniąc funkcję wiceprzewodniczącego Rady Instytutu.

W czasie wojny stracił całą rodzinę, zdołał jednak uniknąć wywiezienia do niemieckiego obozu koncentracyjnego i w 1943 roku dołączył do sowieckich partyzantów, mając wtedy 16 lat.

W Izraelu służył w wojsku w brygadzie pancernej.

Z czasem stał się cenionym badaczem historii II wojny światowej i Holokaustu. Wykładał na Uniwersytecie w Tel Awiwie i gościnnie na Uniwersytecie Yeshiva w Nowym Jorku.

Jego książka „Holocaust in the Soviet Union”, wydana w 2009 roku, zdobyła prestiżową nagrodę National Jewish Book Award.

źródło:

Zobacz więcej