RAPORT

Prorosyjska era Tuska

ONZ podejrzewa Syrię o nielegalne operacje z bronią chemiczną

Dochodzenia wskazują na prawdopodobnie ciągłą nielegalną działalność związaną z bronią chemiczną w Syrii – podała Rada Bezpieczeństwa ONZ. Podsekretarz generalna ONZ ds. rozbrojenia, Izumi Nakamitsu powiedziała podczas briefingu, że śledczy znaleźli dowód, który może oznaczać produkcję, której rząd Baszara al-Asada nie zadeklarował. Wiązałoby się to więc z łamaniem kKonwencji o zakazie broni chemicznej.

Eksperci mają próbki z Syrii. Ustalą, czy użyto broni chemicznej

Eksperci Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) pobrali w sobotę w syryjskim mieście Duma w sąsiadującym z Damaszkiem regionie Wielkiej...

zobacz więcej

Nakatmitsu oparła swoje komentarze na ostatnich raportach zespołu ds. oceny deklaracji, utworzonego w 2014 r. w celu zidentyfikowania niespójności w deklaracji rządu Syrii ws. jego działalności związanej z bronią chemiczną.

Podsekretarz generalna ONZ ds. rozbrojenia poinformowała członków Rady Bezpieczeństwa, że śledczy pobrali próbki z kilku kontenerów o dużej pojemności w syryjskim zakładzie chemicznym we wrześniu 2020 roku.

– Według Sekretariatu Technicznego OPCW (Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej) jeden z wykrytych chemikaliów w tych próbkach jest czystym bojowym środkiem chemicznym, którego produkcja nie została zadeklarowana przez Syryjską Republikę Arabską – powiedziała Izumi Nakamitsu.

Zobacz także: Raporty dot. użycia broni chemicznej w Syrii

Sekretarz stanu USA: Syria używa broni chemicznej, winę za to ponosi Rosja

Amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson powiedział, że syryjskie siły rządowe prawdopodobnie wciąż używają broni chemicznej podczas działań...

zobacz więcej

– W wyniku zidentyfikowanych luk, niespójności i rozbieżności, które pozostają nierozwiązane, Sekretariat Techniczny OPCW nadal ocenia, że na tym etapie złożona deklaracja przez Syryjską Republikę Arabską nie może zostać uznana za dokładną i kompletną zgodnie z konwencją o zakazie broni chemicznej – zaznaczyła podsekretarz generalna ONZ ds. rozbrojenia.

Konwencja ta została podpisana 13 stycznia 1993 roku w Paryżu. Weszła w życie 29 kwietnia 1997 roku. Traktat zabrania produkcji, rozwoju, przechowywania, kupowania, przekazywania i użycia broni chemicznej. Sygnatariusze dokumentu są zobowiązani do informowania o posiadanej takiej broni oraz do jej zniszczenia.

Nakamitsu odniosła się też do dochodzenia w sprawie ataku na miasto Sarakib w syryjskim muhafazie Idlib 4 lutego 2018 roku. Przekazała, że „na podstawie otrzymanych i przeanalizowanych wszystkich informacji” wykryto, iż butla zrzucona przez helikopter syryjskich sił powietrznych „pękła i rozprzestrzeniła toksyczny gaz, chlor, który rozproszył się na dużym obszarze”. W wyniku tego zdarzenia 12 osób trafiło wtedy do szpitala.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej