RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

KE chce zakazu stosowania barwnika E171. W których produktach się znajduje?

KE zaproponuje zakaz stosowania dwutlenku tytanu (fot. Shutterstock)
KE zaproponuje zakaz stosowania dwutlenku tytanu (fot. Shutterstock)

Komisja Europejska zaproponuje zakaz stosowania w Unii spożywczego barwnika E171. „Naszym priorytetem jest zdrowie obywateli i bezpieczeństwo żywności” – napisała na Twitterze komisarz do spraw zdrowia Stella Kyriakides.

Naukowcy zidentyfikowali aż 50 genów odpowiedzialnych za kolor oczu

Za barwę oczu odpowiada znacznie więcej genów, niż się wydawało – donoszą naukowcy, którzy zidentyfikowali aż 50 genów, decydujących o kolorze...

zobacz więcej

Jeszcze w tym miesiącu Komisja ma rozpocząć rozmowy z krajami członkowskimi w tej sprawie. Bruksela zdecydowała się na taki krok po otrzymaniu naukowej opinii Europejskiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności.

Napisano w niej, że dwutlenek tytanu, czyli E171, nie może być uznany za bezpieczny dodatek do żywności. Eksperci stwierdzili, że dwutlenek tytanu to substancja genotoksyczna, która uszkadza DNA, materiał genetyczny komórek, a to może doprowadzić do raka.

W których produktach można znaleźć barwnik E171?


Barwnik, który nadaje śnieżnobiały kolor, jest stosowany w wielu produktach, na przykład w słodyczach - lodach, gumach do żucia, czy galaretkach, lub dżemach. Barwnik E171 można znaleźć także w kosmetykach, jest dodawany na przykład do past do zębów, mydeł i kremów przeciwsłonecznych.

Czytaj także: Niskokaloryczny, odkwasza organizm. Najwięcej w UE produkuje go Polska

źródło:
Zobacz więcej