RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Współpraca polsko-japońska. Toshimitsu Motega z wizytą u Andrzeja Dudy

Współpraca polsko-japońska, szczególnie w wymiarze gospodarczym, była jednym z tematów czwartkowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i składającego w Polsce wizytę ministra spraw zagranicznych Japonii Toshimitsu Motegi.

Wspólna deklaracja prezydentów pięciu państw regionu. „Wolni możemy być tylko razem”

Prezydenci pięciu krajów regionu: Polski, Litwy, Estonii, Łotwy i Ukrainy, na Zamku Królewskim w Warszawie przyjęli w poniedziałek wspólną...

zobacz więcej

Podczas spotkania w Belwederze prezydent Polski i minister spraw zagranicznych Japonii rozmawiali m.in. o kwestiach współpracy polsko-japońskiej – w szczególności w wymiarze gospodarczym, a także o wkładzie Polski i Japonii w realizację celów klimatycznych. „Strona japońska podkreśliła doskonałą współpracę handlową i inwestycyjną z Polską” – podała Kancelaria Prezydenta.

Szef japońskiej dyplomacji „wyraził zainteresowanie regionalnymi formatami współpracy, tj. Grupą Wyszehradzką oraz Inicjatywą Trójmorza, które postrzegane są przez Japonię jako efektywne platformy dialogu”.

Jak podkreśliła w czwartkowym komunikacie prezydencka kancelaria, Polskę i Japonię od 2015 r. łączy partnerstwo strategiczne.

„Nie pojechał, żeby tanio kupić, drogo sprzedać”. Były szef MSZ o spotkaniu Duda-Trump

Pięć lat temu Polska była członkiem „klasy B” NATO, dziś jest pełnowartościowym – mówi Witold Waszczykowski. Były minister spraw zagranicznych...

zobacz więcej

Resort spraw zagranicznych poinformował wcześniej, że podczas rozpoczętej w czwartek dwudniowej wizyty oprócz spotkania z szefem polskiego MSZ Zbigniewem Rauem zaplanowana jest również rozmowa ministra spraw zagranicznych Japonii z szefami dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej.

„Zarówno podczas rozmów dwustronnych, jak i wielostronnych, dokonana zostanie wymiana ocen sytuacji bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej oraz w regionie Indo-Pacyfiku. Szefowie dyplomacji państw V4 i Japonii omówią też perspektywy współpracy w tym gronie” – poinformowało MSZ.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej