RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolejne odejścia i „rozbiór” KO? Posłanka Polski 2050: Franka witalibyśmy z chęcią [WIDEO]

Z nieoficjalnych informacji wynika, że po głosowaniu w sprawie Funduszu Odbudowy kilku posłów Koalicji Obywatelskiej może zasilić Polskę 2050, PSL, a nawet Lewicę. – Spodziewam się rozbiorów PO – ocenił europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Najczęściej w kontekście transferów pada nazwisko Franciszka Sterczewskiego, który wbrew KO poparł ratyfikację. – Nie mogę w tej chwili w żaden sposób tego potwierdzić. Jak każdego posła, który jest aktywny społecznie, Franka Sterczewskiego witalibyśmy z dużą chęcią – powiedziała tvp.info posłanka Polski 2050 Hanna Gill-Piątek.

3 posłów Koalicji Obywatelskiej zagłosowało wbrew linii partii


Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka nie przekonał wszystkich posłów Koalicji Obywatelskiej, aby wstrzymali się od głosu w sprawie ratyfikacji Funduszu Odbudowy. Poseł Franciszek Sterczewski poparł ratyfikację. – Swoją decyzję podjąłem w oparciu o konsultacje, które przeprowadziłem na mediach społecznościowych i w licznych rozmowach, dlatego wiedziałem, czego oczekują moi wyborcy. To przed nimi odpowiadam w pierwszej kolejności – tłumaczył Sterczewski na Twitterze. Uszczypliwie odpowiedział mu poseł PO Rafał Grupiński. – Obawiam się Franku, niestety, że zgasiłeś dziś Łańcuch Światła – napisał. Łańcuch Światła to manifestacje w obronie sędziów, które w Poznaniu organizował Sterczewski. Politycy opozycji twierdzą, że Sterczewski ma dość złośliwości klubowych kolegów. Dzisiaj na Twitterze zamieścił zdjęcie z Mirosławem Suchoniem, który niedawno przeszedł z KO do Polski 2050 Szymona Hołowni. Z KO mogą pożegnać się też Ireneusz Raś i Bogusław Sonik, którzy ostentacyjnie nie wzięli udziału w głosowaniu w sprawie Funduszu Odbudowy. Raś pojawił się ostatnio na wydarzeniu z udziałem byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego i lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza. Politycy ci chcą tworzyć projekt pod roboczą nazwą „nowa chadecja”. Lewica natomiast rozważa zacieśnienie współpracy z partią Zieloni, która w klubie KO ma 3 posłów.

Zobacz także: Sondaż po głosowaniu ws. Funduszu Odbudowy

Ryszard Czarnecki z PiS: Spodziewam się rozbiorów PO


Z sondaży wynika, że KO, która ma obecnie 130 posłów, w kolejnej kadencji może mieć ich zaledwie 74. Czy dojdzie do masowych odejść z tego klubu parlamentarnego? – Posłowie z tylnych rzędów, którzy widzą spadające poparcie, przeliczają to na liczbę mandatów i wiedzą, że dla nich już szans nie będzie, będą chcieli ewakuować się do Polski 2050, PSL-u, czy nawet Lewicy. Spodziewam się rozbiorów PO. Nie wiem, czy to będą rozbiory gremialne, czyli pierwszy, drugi, trzeci, czy po cichu będą posłowie PO uciekać, aby każdego dnia Borys Budka otrzymywał raport, ilu ma mniej posłów – mówił eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki.

Hanna Gill-Piątek z Polski 2050: Poseł Franciszek Sterczewski to przykład niesztampowego myślenia


Czy Sterczewski dołączy do Polski 2050, jak mówi się nieoficjalnie? – Poseł Franciszek Sterczewski ma własną decyzyjność. Obserwuję go i jest posłem bardzo dobrym, który jest bardzo aktywny, również na polu lokalnym w Poznaniu i w Wielkopolsce. Wykazuje się licznymi inicjatywami, ale również w Sejmie widać, że posiada własne zdanie. Głosowanie w sprawie Funduszu Odbudowy to dobry przykład niesztampowego myślenia, które nie było zgodne z linią partyjną Koalicji Obywatelskiej. Nie mogę w tej chwili w żaden sposób potwierdzić. Jak każdego posła, który jest aktywny społecznie, Franka Sterczewskiego witalibyśmy z dużą chęcią w kole Polski 2050. Z tego, co wiem, w tej chwili nigdzie się on nie wybiera – przekonywała posłanka Polski 2050 Hanna Gill-Piątek.

Dostała 30 sekund na reklamę Borysa Budki. „Ludzie się rzucili”

Małgorzata Kidawa-Błońska w radiu RMF FM chwaliła Borysa Budkę. Parlamentarzystka dostała więc 30 sekund na reklamę szefa swojej partii. Co...

zobacz więcej

Aleksander Miszalski z PO: Pojedynczy transfer niezadowolonej osoby to coś innego niż rozpad Koalicji Obywatelskiej


– Nawet jeżeli pojedynczy jakiś poseł czy posłanka gdzieś pójdzie, to takie transfery i ruchy się zdarzają. Od pojedynczego transferu osoby, która jest niezadowolona, do rozpadu Koalicji Obywatelskiej czy Platformy Obywatelskiej, która ma stabilnie poparcie na poziomie prawie 20 procent i 130 posłów,to daleka droga. Nie wyciągałbym więc pochopnych wniosków. Nawet jeżeli jakiś transfer się zdarzy. One się zdarzają w jedną stronę, drugą stronę. To normalna sprawa w polityce– tłumaczył poseł PO Aleksander Miszalski.

Zobacz także: Hołownia podbiera samorządowców KO. Poseł PO: Podzieli los Petru [WIDEO]

Dariusz Wieczorek z Lewicy: Jeśli ktoś będzie chciał zasilić szeregi Lewicy, to będziemy dyskutować


Czy dojdzie do „rozbiorów” KO? – Lewica jest otwarta, jeżeli chodzi o dyskusję i rozmowy. Takich działań absolutnie nie podejmujemy. Jeżeli ktoś będzie chciał jednak zasilić szeregi Lewicy, to będziemy dyskutować. Transfery do PSL-u też są pewnie możliwe. Nasi przyjaciele z PSL-u pewnie szukają w tej chwili swojej drogi, bo oceniają wszystkie swoje ostatnie notowania. PSL jest partią z taką tradycją, że zawsze wychodziła z takich opresji obronną ręką i pewnie teraz też tak się stanie, aczkolwiek widać wyraźnie, że ludowcy szukają nowego otwarcia – mówił poseł Lewicy Dariusz Wieczorek.

Robert Gontarz z PiS: Każdy widzi, że PO jest opozycją bezmyślnie totalną


– Wiele na to wskazuje, że niektórzy posłowie mogą zmienić partyjne barwy. Wystarczy zobaczyć niezadowolenie, w jaki sposób funkcjonuje Platforma Obywatelska i ocenić, jakie elity sobie przewodniczący Borys Budka dobiera. To chociażby poseł Sławomir Nitras, posłanka Izabela Leszczyna, poseł Michał Szczerba, poseł Dariusz Joński, posłanka Klaudia Jachira, też komplementowana przez przedstawicieli PO. Każdy widzi, w jaką to stronę idzie i każdy widzi, że nie może być jak jest, czyli PO nie może być dalej taką opozycją totalną. Do tego bezmyślną opozycją totalną. Każdy, kto to widzi, będzie szukał wyjścia z tej partii, najlepiej z twarzą, choć to nie będzie łatwe – ocenił poseł PiS Robert Gontarz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej