RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Plaga zabójstw kobiet we Francji. Pomóc mają elektroniczne bransoletki

Najnowsze

Popularne

Francja walczy z kobietobójstwem. Niektóre miasta wprowadzają do użytku specjalne bransoletki, które śledzą lokalizację agresora. Gdy znajduje się on w pobliskim otoczeniu ofiary przemocy, to otrzymuje ona powiadomienie na urządzenie namierzające. Stowarzyszenie „Nous Toutes” (my wszystkie), które piętnuje przemoc na tle płciowym i seksistowskim, od początku tego roku naliczyło już 39 kobiet zabitych przez mężów lub byłych mężów we Francji. 2020 roku zarejestrowano oficjalnie 90 takich morderstw, a w jeszcze poprzednim roku – 146.

Przemoc domowa w Portugalii. Rośnie liczba zgłoszeń

W tym roku z powodu przemocy domowej w Portugalii straciło już życie 20 osób, w tym 16 kobiet – wynika z danych opublikowanych w piątek przez rząd...

zobacz więcej

Elektroniczna bransoletka ma wspomóc walkę z problemem kobietobójstwa we Francji. Wyglądem przypomina ona zegarek typu smartwatch, a w praktyce przy pomocy urządzenia GPS śledzi ruchy osoby nadużywającej przemocy. Również ofiara musi przez cały czas nosić przy sobie specjalne urządzenie namierzające agresora. Dzięki temu może ona otrzymać powiadomienie o jego pobliskiej obecności.

Resort ustalił, że alert będzie się pojawiał w promieniu od 1 do 10 km. Napastnik zaś otrzymuje informację, aby zawrócił z trasy. Jeśli nadal będzie się zbliżał do ofiary, to dostawca urządzenia powiadomi policję lub żandarmerię o potrzebie interwencji.

Niektóre francuskie miasta zaczynają wprowadzać urządzenie do użytku. Mogą one być wykorzystywane m.in. w przypadku separacji małżeństwa, aby uniknąć jakiegokolwiek kontaktu fizycznego oraz utrzymać znaczący dystans. Od 29 kwietnia takie bransoletki mogą być rozdysponowywane przez sąd w mieście Mâcon. W miniony czwartek został podpisany protokół, aby sformalizować wprowadzenie urządzeń do użytku. Bransoletki dotarły też już wcześniej do sądu m.in. w miejscowości Montauban w regionie Oksytania. W styczniu natomiast bransoletkę testował francuski minister sprawiedliwości Eric Dupond-Moretti.

Zobacz także: Kilka milionów kobiet doświadczyło przemocy domowej w Hiszpanii


Decyzję o przekazaniu urządzenia podejmuje sędzia. W przypadku spraw cywilnych zgodę musi wydać także agresor. W ramach postępowania karnego sędzia może nakazać noszenie bransoletki w ramach kontroli sądowej po wydaniu wyroku. Każdorazowo będzie brana pod uwagę przeszłość oskarżonego, jego karalność i ryzyko recydywy.

Według raportu nt. przemocy domowej podczas drugiego lockdownu we Francji, czyli od 29 października 2020 wzrosła ona o 60 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej