RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Artyści poparli projekt ustawy ministerstwa. „System wesprze najuboższych”

W czwartek w warszawskim Kinie Kultura odbyła się organizowana przez Zespół Ogólnopolskiej Konferencji Kultury konferencja prasowa pt. „Ustawa dla artystów, artyści o ustawie”. – Mam nadzieję, że ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego zostanie jednogłośnie przyjęta i system wreszcie zauważy twórców –powiedziała reżyser i scenarzystka Joanna Kos-Krauze. – Pieniądze z tzw. opłaty reprograficznej wesprą najuboższych artystów – dodał pisarz Zygmunt Miłoszewski.

Oscary 2021: Triumf „Nomadland”. Poznaj wszystkich laureatów

W nocy z niedzieli na poniedziałek polskiego czasu odbyła się 93. ceremonia wręczenia Oscarów. Najlepszym filmem Akademia wybrała „Nomadland” w...

zobacz więcej

W trakcie spotkania Joanna Kos-Krauze, która jest także wiceprzewodniczącą Gildii Reżyserów Polskich, zwróciła uwagę, że w przedsięwzięciu, jakim jest film, bierze udział nawet kilka tysięcy osób, które „bardzo często są bez ubezpieczeń zdrowotnych, nie mają szans na emeryturę”.

Według niej, „to moment absolutnie historyczny, ponieważ środowisko, w tym część zamożnych twórców - która jest bardzo mała - postanowiła podzielić się tym, co im przysługuje”. – Te pieniądze nie będą dzielone pomiędzy nas. One będą przede wszystkim wspierały bardzo często ludzi wybitnych, pracowitych, którzy naprawdę nie mają za co przeżyć i za co się leczyć – wyjaśniła reżyser.

Pisarz Zygmunt Miłoszewski wskazał, że prace nad tą ustawą podjęto po to, aby artystów ująć w systemie ubezpieczeń społecznych. – System jest wymyślony tak, aby wesprzeć tych, którzy są najubożsi – podkreślił Miłoszewski, zapewniając, że sam też „zapisze się do systemu”.

W zamierzeniu projektodawców ustawy koszty tworzonego systemu nie obciążą podatnika (nie będą co do zasady finansowane z budżetu państwa). Pokryte zostaną w pierwszej kolejności z części wpływów z tzw. opłaty reprograficznej i opłaty od czystych nośników pobieranej od większej liczby urządzeń niż obecnie m.in. komputerów, tabletów, pamięci elektronicznych oraz dysków twardych.

Kompozytor Jerzy Kornowicz, który jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” wskazał, że „mówimy w gruncie rzeczy o zrównaniu szans dostępu i kreatywności polskich środowisk twórczych wobec tego, co mają już za granicą”.

źródło:

Zobacz więcej