RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sondaże bezlitosne dla Budki. „KPO to w skrócie Koniec Platformy Obywatelskiej” [WIDEO]

Ponad 70 proc. Polaków uważa, że partie opozycyjne powinny poprzeć Fundusz Odbudowy. Czy oznacza to poważne kłopoty Koalicji Obywatelskiej, która wstrzymała się od głosu? – Platforma Obywatelska popełniła ogromny błąd. To może być gwóźdź do politycznej trumny nie tylko Borysa Budki, ale całej Koalicji Obywatelskiej. Wydaje się, że skrót KPO odnoszący się do Krajowego Planu Odbudowy można rozwinąć jako „Koniec Platformy Obywatelskiej” – powiedział tvp.info poseł PiS Robert Gontarz.

Nowy sondaż do Sejmu. Duża zmiana poparcia dla PiS i Lewicy

Prawo i Sprawiedliwość pozostaje liderem w najnowszym sondażu United Survey. Partia Jarosława Kaczyńskiego zanotowała znaczną zmianę poparcia,...

zobacz więcej

Sondaże, z których lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka nie będzie zadowolony


Głosami większości posłów PiS, Lewicy, PSL i Polski 2050 Szymona Hołowni Sejm przyjął we wtorek wieczorem ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, dotyczącą Funduszu Odbudowy. „Za” opowiedziało się 290 posłów, przeciw było 33, a 133 wstrzymało się od głosu – w tym 127 posłów Koalicji Obywatelskiej. Jak powinna zachować się opozycja? 70,3 proc. badanych uważa, że ugrupowania opozycyjne powinny głosować za ratyfikacją i utworzeniem Funduszu Odbudowy, a przeciwnego zdania jest zaledwie 3,4 proc. ankietowanych; 11,6 proc. stwierdziło, że należało się wstrzymać od głosu – wynika z sondażu IBRiS dla portalu Onet, przeprowadzonego 4 maja (przed głosowaniem w Sejmie). Niezbyt optymistycznie dla KO wygląda też sondaż partyjny. W badaniu United Survey na zlecenie Wirtualnej Polski Prawo i Sprawiedliwość poparłoby 35,4 proc. ankietowanych, co oznacza wzrost o 3,1 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego zdobyłoby 211 mandatów. Polska 2050 mogłaby liczyć na 20,4 proc. głosów. (wzrost o 3,1 pkt proc.). Dałoby to partii Szymona Hołowni 109 mandatów. Na Koalicję Obywatelską oddanie głosu zadeklarowało 15,1 proc. ankietowanych (spadek o 2 pkt proc.). Taki wynik przełożyłby się na 74 mandatów poselskich. Na kolejnym miejscu zestawienia plasowała się Lewica z poparciem na poziomie 10,4 proc. (wzrost o 2,7 pkt proc.). Dzięki temu partia mogłaby wprowadzić do Sejmu 44 reprezentantów. W Sejmie znalazłaby się również Konfederacja, na którą oddanie głosu zadeklarowało 5,7 proc. ankietowanych i PSL z wynikiem 5,1 proc.

Zobacz także: Miażdżący sondaż dla PO. Innej decyzji oczekiwał nawet ich elektorat

Robert Gontarz z PiS: Koalicja Obywatelska powinna przeprosić


Czy Koalicja Obywatelska powinna przeprosić Polaków? – Oczywiście, że Koalicja Obywatelska powinna przeprosić. Powinna przeprosić za to, że partyjniactwo wzięło górę nad zwykłą przyzwoitością, interesem Polski i Polaków. 770 mld zł wynegocjowane przez premiera Mateusza Morawieckiego to nie są pieniądze dla Prawa i Sprawiedliwości. To są pieniądze na rozwój naszego państwa. To pieniądze po to, by uzyskać większą suwerenność wbrew temu, co mówi Konfederacja, bo suwerenność to także siła ekonomiczna – odpowiedział poseł PiS Robert Gontarz.

Aleksander Miszalski z PO: Jeden sondaż może być obarczony błędami


– Równolegle ukazał się inny sondaż Research Partner, w którym poparcie dla Zjednoczonej Prawicy kształtuje się na poziomie 28 procent, a Koalicji Obywatelskiej 17 procent, czyli bez zmian. Na podstawie jednego sondażu ciężko wysuwać wnioski, bo każdy sondaż w zależności od sondażowni, metody i terminu jego wykonania, może wykazać pewne błędy. Trzeba porównywać kilka sondaży i wtedy można wyciągać jakieś wnioski. Gdyby zapytać Polaków, czy chcieliby, żeby pieniądze z Europy zostały rozkradzione, to gwarantuję, że 100 procent powie: „Nie, nie chcemy, żeby pieniądze zostały rozkradzione”. Koalicja Obywatelska mówiła od początku, że te pieniądze są potrzebne, ratyfikacja powinna nastąpić, ale na takich zasadach, by pieniądze nie zostały rozkradzione– mówił poseł Aleksander Miszalski z PO.

Co lepsze dla Polski? Większość stawia na współpracę opozycji z rządem [SONDAŻ]

Zdecydowana większość badanych uważa, że lepszym dla dobra Polski byłaby współpraca opozycji z rządem – wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. Zdaniem...

zobacz więcej

Dariusz Wieczorek z Lewicy: Musimy apelować do PO, aby wróciła na stronę demokratycznej opozycji


Sondaże przed głosowaniem były też jednoznaczne. 85 procent Polek i Polaków chciało, żeby przyjąć ratyfikację tego funduszu. Aby 250 mld zł trafiło do Polski. Cała demokratyczna opozycja oprócz Platformy Obywatelskiej, Koalicji Obywatelskiej zagłosowała za takim rozwiązaniem, więc nie ma co się dziwić takim sondażom. Musimy apelować do kolegów i koleżanek z PO, aby wrócili na stronę demokratycznej opozycji w Sejmie – stwierdził poseł Lewicy Dariusz Wieczorek, nawiązując do tego, że zachowanie PO przypominało zachowanie Konfederacji.

Zobacz także: „Grupa rekonstrukcyjna targowiczan”. Poseł Mejza o „antypolskim” głosowaniu KO

Hanna Gill-Piątek z Polski 2050: Polacy nie chcą wojen na górze, tylko przyszłości dla swoich dzieci


– Koalicja Obywatelska w tym głosowaniu wstrzymała się oprócz posła Franciszka Sterczewskiego, który głosował jak Polska 2050 i Lewica, popierając fundusze unijne i tym samym obecność Polski w Europie. Myślę, że ten sondaż jest taką pierwszą próbką emocji po głosowaniu w sprawie Funduszu Odbudowy. Polaków nie interesują wojny na górze. Polaków interesuje to, jaka będzie przyszłość Polski i ich dzieci, czy polska gospodarka podźwignie się z kryzysu po koronawirusie. Za tym właśnie głosowaliśmy. Nie z rządem, tylko pomimo rządu. Jako Polska 2050 konsekwentnie mówiliśmy od samego początku, że będziemy popierać Fundusz Odbudowy, konsekwentnie zgłaszając różne uwagi do Krajowego Planu Odbudowy. Część z nich została wprowadzona. Niestety rząd nie uwzględnił naszej głównej uwagi, czyli akceptacji celu neutralności klimatycznej do 2050 roku – oceniła posłanka Polski 2050 Hanna Gill-Piątek.

Ryszard Czarnecki z PiS: Gambit Kaczyńskiego w oczywisty sposób przełożył się na sondaże


– Ten gambit nadwiślański Jarosława Kaczyńskiego w oczywisty sposób przełożył się na sondaże dla tych, którzy to rozegrali mądrze, perfekcyjnie, czyli dla PiS-u, jak i dla tych, którzy zaliczyli kolejną wtopę. Mówię oczywiście o PO. Bruksela kompletnie nie rozumie, dlaczego to unijne dziecko, czyli Fundusz Odbudowy, nie zostało poparte przez Platformę, ale z tego Platforma będzie musiała się w Brukseli tłumaczyć. Głosowanie nad Funduszem Odbudowy miało według PO pokazać rozbicie obozu rządowego, a pokazało totalną anarchię po stronie opozycyjnej, brak jedności, kompromitujące kłótnie i nieskuteczność– argumentował eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej