RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Eskalacja konfliktu w rejonie Jersey. Londyn reaguje na groźby Paryża [WIDEO]

Wielka Brytania i Francja wysłały łodzie patrolowe w okolice wyspy Jersey (fot. Gary Grimshaw/Getty Images)
Wielka Brytania i Francja wysłały łodzie patrolowe w okolice wyspy Jersey (fot. Gary Grimshaw/Getty Images)

Ponad 50 francuskich kutrów rybackich zablokowało w czwartek port w Saint Helier, stolicy wyspy Jersey, w proteście przeciw warunkom połowowym dla francuskich rybaków na tamtejszych wodach po brexicie. Wielka Brytania i Francja wysłały łodzie patrolowe w okolice wyspy. Komisja Europejska wezwała w czwartek Francję i Wielką Brytanię, żeby nie eskalowały konfliktu.

„Są realne problemy”. Irlandia Północna po brexicie

Brexit stworzył „realne problemy” w Irlandii Północnej, ale przemoc nie jest sposobem na ich rozwiązanie – oświadczył w czwartek brytyjski minister...

zobacz więcej

Jersey to terytorium zależne Korony Brytyjskiej na kanale La Manche. Konflikt jest związany z nowym systemem wydawania licencji francuskim rybakom.

– Wzywamy do powściągliwości, spokoju i dyskusji – powiedziała w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE ds. morskich i rybołówstwa Vivian Loonela.

Groźby Francji


Francja zagroziła wcześniej odcięciem dostaw energii elektrycznej na Jersey, a francuscy rybacy – blokadą głównego portu wyspy, Saint Helier, by odciąć zaopatrzenie. Francuscy urzędnicy zapowiedzieli również, że Francja zamknie swoje biura na Wyspach Normandzkich i przestanie importować produkty z Jersey.

Groźbę odcięcia dostaw energii elektrycznej na Jersey, której 95 proc. dostarczane jest przez podwodne kable z Francji, złożyła francuska minister gospodarki morskiej Annick Girardin.

W związku z groźbami Francji brytyjska marynarka wysyła na Jersey dwie łodzie patrolowe – jako „środek zapobiegawczy”.

Brexit pogarsza sytuację polskiego drobiarstwa

Wielka Brytania była w ub.r. drugim największym importerem drobiu z Polski, obecnie spadła na czwarte miejsce. Gorsze wyniki eksportu do tego kraju...

zobacz więcej

Zmiany po brexicie


Spór wybuchł w związku z nowym systemem wydawania licencji francuskim łodziom rybackim. Francuskie władze twierdzą, że wbrew umowie zawartej w ramach brexitu, Brytyjczycy wydają ograniczone licencje połowowe na wody brytyjskie. Stanowisko to potwierdziła częściowo w czwartek Komisja Europejska.

– 30 kwietnia Komisja Europejska została poinformowana przez władze Zjednoczonego Królestwa, że wydały one 41 licencji dla unijnych jednostek pływających, które trudnią się połowem ryb na wodach terytorialnych Jersey, z datą ważności od 1 maja. Licencje te były jednak obwarowane dodatkowymi warunkami – relacjonowała cały proces biurokratyczny Vivian Loonela.

Wskazaliśmy stronie brytyjskiej, że zapisy umowy o handlu i współpracy między UE a Wlk. Brytanią nie zostały dotrzymane. Zgodnie z jej zapisami każde nowe wymagania, które ograniczają działalność unijnych rybaków na wodach brytyjskich, (...) nie mogą być dyskryminujące. Dodatkowo, powinny zostać podane do wiadomości drugiej strony z odpowiednim wyprzedzeniem, które pozwoli na ocenę i reakcję na zaproponowane środki. Wychodząc z tego założenia, wskazaliśmy Wielkiej Brytanii, że do czasu aż dostaniemy dalsze uzasadnienia (...) uznajemy, że nowe warunki nie powinny obowiązywać – tłumaczyła Loonela.

CZYTAJ TAKŻE: Francja grozi Wielkiej Brytanii odwetem. Czego dotyczy konflikt?

źródło:
Zobacz więcej