RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Powrót do szkół. Wiceminister edukacji mówi o wrześniu i szczepieniach uczniów

Z końcem maja wszyscy uczniowie wrócą do szkół (fot. arch.PAP/Paweł Supernak)
Z końcem maja wszyscy uczniowie wrócą do szkół (fot. arch.PAP/Paweł Supernak)

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski został zapytany o szczepienia uczniów i powrót do szkół we wrześniu. – Jeśli stymulacja we wrześniu będzie podobna do tej, która jest teraz, nie widzimy przeszkód, aby uczniowie wrócili do szkoły we wrześniu – powiedział.

Koronawirus w Polsce. Nowe dane o zakażeniach i zgonach

Koronawirus w Polsce. W czwartek 6 maja Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6431 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych resortu...

zobacz więcej

Powrót do szkół


Piontkowski w rozmowie z Onetem był pytany o zagrożenia, jakie wiążą się z powrotem uczniów do nauki w szkołach.

– Wyniki zachorowań i hospitalizacji są coraz niższe, co pozwala sądzić, że ten proces będzie się utrzymywał. Dlatego uważamy, że warto, aby uczniowie wrócili do szkół, nawet na kilka tygodni – mówił polityk.

Wiceminister nauki zwracał uwagę, że przedłużenie nauki zdalnej tylko pogłębia zagrożenie psychologiczne. – Nauczyciele są ludźmi inteligentnymi, na pewno nie będą narzucać uczniom dużej liczby klasówek. Dziś nie ma potrzeby, aby nauczyciele wystawiali oceny za cały czas trwania nauki zdalnej – mówił.

Wiceminister: Ostatnie tygodnie nie mogą zostać poświęcone na zabawę


Pytany, czy resort powinien wydać decyzję i zapoczątkować akcję „Powrót do szkoły bez sprawdzianów” odparł, że już kilka dni temu ministerstwo wydało komunikat, „w którym zaapelowaliśmy do nauczycieli, aby w ten sposób podeszli do powrotu uczniów do szkół”.

– Zgadzamy się, że nauka w ostatnich tygodniach nie może polegać na sprawdzaniu i ocenianiu, ale nie dajmy się też zwariować – ostatnie tygodnie nie mogą zostać poświęcone na zabawę – powiedział Piontkowski.

Szczepienia uczniów. Kiedy?


Był też pytany o powrót do szkół we wrześniu z uwzględnieniem ewentualnego szczepienia uczniów. – Z tego co pamiętam, żadna z firm nie rekomenduje szczepienia najmłodszych dzieci, dlatego nie wiem, czy będzie to możliwe formalnie. Jeśli stymulacja we wrześniu będzie podobna do tej, która jest teraz, nie widzimy przeszkód, aby uczniowie wrócili do szkoły we wrześniu – mówił.

Nastolatka relegowana z katolickiej szkoły. Powodem udział w Strajku Kobiet?

17-letnia uczennica prywatnego liceum katolickiego w Białymstoku została relegowana ze szkoły. Wcześniej brała udział w Strajku Kobiet i to według...

zobacz więcej

Luzowanie obostrzeń. Powrót do szkół poszczególnych klas


We wtorek 4 maja w całym kraju do nauki stacjonarnej wrócili uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Przez ostatni tydzień – od 26 kwietnia najmłodsi uczniowie z 11 województw uczyli się w systemie hybrydowym (część z nich stacjonarnie w szkole, część zdalnie w domu). W pozostałych pięciu, ze względu na sytuację epidemiczną w regionach, uczniowie klas I-III uczyli się zdalnie.

Przedszkola, oddziały wychowania przedszkolnego - zerówki i inne formy wychowania przedszkolnego, od 19 kwietnia działają w całym kraju stacjonarnie, tak samo żłobki i kluby malucha. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych od końca października uczą się zdalnie.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki od 17 maja uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego przejdą na naukę w systemie hybrydowym.

Od 31 maja planowany jest powrót do szkół wszystkich uczniów w mury placówek edukacyjnych na zasadach obowiązujących przed epidemią.

źródło:
Zobacz więcej