RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Burza w PO ws. Funduszu Odbudowy. „Sikorski skrytykował władze partii”

Radosław Sikorski, europoseł Platformy Obywatelskiej (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Radosław Sikorski, europoseł Platformy Obywatelskiej (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Odrzucając miliardy euro z Unii Europejskiej, Platforma Obywatelska strzeliła sobie w stopę. Partia kreująca się na euroentuzjastów odwróciła się plecami do Brukseli. Tymczasem nie wszystkim w PO się to podoba. Na posiedzeniu klubu Radosław Sikorski (europoseł PO i szef MSZ w rządzie Donalda Tuska) miał wygłosić „bardzo krytyczne wobec obecnych władz partii wystąpienie”. Co ciekawe, jego stanowisko ma podobno znacznie szersze poparcie, niż wynika to z przekazów w mediach.

„Media bez wyboru” masakrują opozycję. Politolog: To było niesmaczne

PSL, Polska 2050, Paweł Kukiz oraz Lewica poparli Krajowy Plan Odbudowy. – A workiem do bicia stała się wyłącznie Lewica – zauważa politolog prof....

zobacz więcej

Głosami większości posłów PiS, Lewicy, PSL i Polski 2050 Szymona Hołowni Sejm przyjął we wtorek wieczorem ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, dotyczącą Funduszu Odbudowy. Przeciw były m.in. Platforma Obywatelska, Konfederacja i Solidarna Polska.

Znalezienie się w „koalicji” z ugrupowaniami eurosceptycznymi jest dla PO poważnym problemem. „Z naszych rozmów w Platformie wynika, że atmosfera w partii jest zła” – pisze onet.pl i dodaje, że wielu polityków frakcji Borysa Budki czuje ogromny niesmak.

Czują się zmuszeni do odrzucenia ważnego unijnego projektu, zakładającego odbudowę gospodarek państw po kryzysie związanym z epidemią.

Zobacz także:  Niemcy i Francja chcą unijnych sił zbrojnych. Stanowcza odpowiedź gen. Polki

Głośno na posiedzeniu klubu parlamentarnego miał o tym mówić Radosław Sikorski. „Ale jego zdanie podzielają też inni” – czytamy o sprawie „bardzo krytycznego wobec obecnych władz partii wystąpienia”.

Mówi się też o tym, że kierownictwo Koalicji Obywatelskiej uwierzyło w możliwość sporu wewnątrz Zjednoczonej Prawicy, który doprowadziłby do upadku rządu.

Platforma za polexitem? „Tu w Brukseli są na nich wściekli”

Głosowanie ws. 770 mld zł dla Polski było nie tylko głosowaniem ws. pieniędzy, ale dotyczyło również relacji z Unią Europejską. „PO zaprezentowała...

zobacz więcej

Tymczasem Lewica sugeruje, że już wiele dni wcześniej skontaktowała się w tej sprawie z Jarosławem Gowinem, a ten szybko dał do zrozumienia, że nie wyjdzie z koalicji.

Zobacz także:  Premier: Państwo musi chronić miejsca pracy

Zdaniem wielu komentatorów tam, gdzie Platforma Obywatelska popełniła ogromne błędy, Lewica skutecznie wykorzystała swoją okazję.

– Czarzasty to zrobił zapewne z dziką przyjemnością. (…) Dowalił nam, pokazał, że jego partia może coś zrobić sama, udowodnił sprawczość – przyznał portalowi jeden z polityków PO.

źródło:
Zobacz więcej