RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Orban: Polska jest okrętem flagowym Europy Środkowej

Victor Orban o roli Polski w Europie Środkowej (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)
Victor Orban o roli Polski w Europie Środkowej (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)

Polska jest okrętem flagowym Europy Środkowej – ocenił premier Węgier Victor Orban w obszernym wywiadzie dla konserwatywnego słowackiego portalu Postoj. Powiedział też, że demokracja liberalna już nie istnieje, a on sam walczy z liberałami o wolność.

Premier Węgier: W naszym interesie są bezpośrednie połączenia z Polską

Połączenie Węgier z Polską przez Słowację m.in. szlakami transportowymi jest podstawowym interesem naszego kraju – oświadczył premier Viktor Orban...

zobacz więcej

W rozmowie tej Orban podkreślił, że kraje Europy Środkowej łączy wspólny los. „Pozostaje tylko pytanie, kto będzie organizował Europę Środkową – Niemcy, Rosjanie, Amerykanie, czy my, którzy tu mieszkamy?” – powiedział. Zwrócił uwagę, że bez Polski kraje regionu straciłyby na znaczeniu.

Odnosząc się do różnic między krajami Grupy Wyszehradzkiej (V4) w podejściu do Rosji Władimira Putina, Orban podkreślił, że osobę rosyjskiego prezydenta należy oddzielić od jego kraju.

Gwarancje wobec Rosji


„Nie twórzmy iluzji, że problem jest związany z osobą prezydenta, Rosja jest dla nas problemem geopolitycznym” – zauważył Orban i dodał, że „należy spojrzeć na mapę”.

„To oczywiste, że Polska potrzebuje gwarancji bezpieczeństwa, bo ma rozległe, nizinne terytorium. Słowację, Węgry i Czechy chronią Karpaty. Oczywiście my też potrzebujemy gwarancji, ale nie jesteśmy zagrożeni przez Rosję tak, jak odbierają to Polacy. Dlatego niezbędne jest połączenie polskiego żądania gwarancji bezpieczeństwa z żądaniami współpracy węgiersko-rosyjskiej w ramach V4. Tak więc każdy z krajów V4 będzie określał swoją własną politykę wobec Rosji, ale musimy również być w stanie zapewnić sobie wzajemnie gwarancje wobec Rosji” – powiedział węgierski premier.

Viktor Orban do Mateusza Morawieckiego: Konstytucja 3 maja przełomowa dla Europy

Przyjęcie Konstytucji 3 maja to przełomowe wydarzenie nie tylko w historii państwa polskiego, ale także całej Europy – ocenił Wiktor Orban. Premier...

zobacz więcej

W jego ocenie UE prowadzi „prymitywną politykę rosyjską”, co – jak wyjaśnił – oznacza, że mówi ona jedynie „tak” lub „nie”, a potrzebuje polityki zniuansowanej, ponieważ Rosja jest krajem o ogromnej sile i szanującym siłę. „Jeżeli nie będziemy militarnie konkurencyjni wobec Rosjan, to oni będą dla nas zagrożeniem. Z drugiej strony w gospodarce musimy pracować razem. Ale my postępujemy odwrotnie, demonstrujemy naszą siłę poprzez gospodarkę dzięki naszej polityce sankcji, ale jesteśmy słabi militarnie. Powinno być dokładnie odwrotnie” – uznał Orban.

„Liberalna niedemokracja”


Część rozmowy dotyczyła Unii Europejskiej i poglądów węgierskiego premiera na jej funkcjonowanie. Orban powiedział, że chce zmienić UE, ponieważ nie potrafi ona właściwie odpowiedzieć na problemy ludzi. Zmiana nie udała się z EPL (Europejską Partią Ludową, z której ugrupowanie Orbana Fidesz wystąpiło w marcu br.) i teraz potrzebna jest nowa wspólnota polityczna, która będzie mogła wpływać na Brukselę – ocenił Orban. Według niego ta współpraca nabierze ram instytucjonalnych.

Orban ocenił ponadto, że obecnie nie ma liberalnej demokracji, ale jest „liberalna niedemokracja”, a liberałowie dążą do narzucania innym swoich poglądów. „Temu właśnie służy poprawność polityczna, której używają, by przykleić etykietkę konserwatystom i chrześcijańskim demokratom i próbować ich zdyskredytować. Ja z liberałami walczę o wolność” – powiedział. Podkreślił, że świadomie nie używa określenia antyliberalizm, a liberałowie nie powinni widzieć w nim widzieć wyłącznie wroga.

źródło:

Zobacz więcej