SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

COVID-19 zwiększa ryzyko powikłań pooperacyjnych długo po zakażeniu

Po COVID trzeba poczekać z zabiegami i operacjami (fot. Mario Tama/Getty Images)
Po COVID trzeba poczekać z zabiegami i operacjami (fot. Mario Tama/Getty Images)

Jeśli jest to możliwe, zabiegi po przechorowaniu COVID-19 lepiej jest odraczać. Najnowsze międzynarodowe badania sugerują, że koronawirus zwiększa ryzyko powikłań pooperacyjnych w ciągu co najmniej sześciu tygodni po zakażeniu.

Ekspert: Nie ma dowodów, że indyjski wariant jest bardziej niebezpieczny

Nie ma na razie definitywnych dowodów, że indyjski wariant koronawirusa jest bardziej niebezpieczny – powiedział dr hab. Piotr Rzymski z UM w...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Bardzo ważne praktyczne wnioski z prospektywnego badania pacjentów operowanych po COVID-19. Ten wirus zwiększa ryzyko powikłań pooperacyjnych przez sześć tygodni po zachorowaniu, a nawet dłużej u pacjentów z utrzymującymi się objawami pocovidowymi. Jeśli można, zabiegi należy odraczać – pisze na Twitterze dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

Specjalista powołuje się na badania opublikowane przez pismo „Anasthesia”. Objęto nimi 140 tys. pacjentów poddanych zabiegom operacyjnym w 116 krajach. Chodziło w nich o to, by ustalić najbardziej odpowiedni termin zabiegu po przechorowaniu COVID-19.

Z ustaleń wynika, że przez sześć tygodni od wykrycia u pacjenta zakażenia SARS-CoV-2, wykonanie u niego operacji wiąże się z większym ryzykiem powikłań oraz zgonu do 30 dni od zabiegu. Lepsze efekty uzyskiwano, gdy operację przeprowadzono najwcześniej po siedmiu tygodniach od wykrycia zakażenia. Dotyczyło to zarówno pacjentów wysokiego, jak i niskiego ryzyka.

U osób, u których objawy COVID-19 utrzymują się dłużej, nawet po upływie sześciu tygodni, zabieg operacyjny powinien być jeszcze bardziej odroczony – stwierdzają autorzy badania.

Przeczytaj też: COVID-19. Wiemy, dlaczego zabija

źródło:

Zobacz więcej