RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Był mężczyzną, teraz ma wystartować na igrzyskach jako kobieta

Laurel Hubbard (fot. Alex Pantling/Getty Images)
Laurel Hubbard (fot. Alex Pantling/Getty Images)

Sztangista z Nowej Zelandii Laurel Hubbard może zostać pierwszym transpłciowym sportowcem w historii igrzysk olimpijskich – poinformowała strona internetowa AFP.

Osoby transpłciowe w sporcie. Możdzonek: Wielka niesprawiedliwość

Ułatwianie osobom transpłciowym wybierania sobie kategorii, w której będą rywalizować na niwie sportowej, jest wysoce niesprawiedliwe – powiedział...

zobacz więcej

Według tego źródła 43-letni Hubbard zapewnił sobie prawo startu na igrzyskach w Tokio w kategorii superciężkiej kobiet po tym, jak MKOl zatwierdził poprawkę do systemu kwalifikacyjnego w podnoszeniu ciężarów, zmienionego wskutek pandemii COVID-19.

Nowozelandczyk zmienił płeć w 2013 roku. Wcześniej startował w zawodach jako Gavin Hubbard, bijąc rekordy Nowej Zelandii juniorów. W 2017, jako kobieta, zdobył srebrny medal mistrzostw świata w Anaheim. Rok później zwyciężył w Igrzyskach Pacyfiku na Samoa.

Inside The Games przypomina, że w w 2015 roku MKOl wydał nowe wytyczne pozwalające każdemu sportowcowi transpłciowemu konkurować jako kobieta pod warunkiem, że poziom testosteronu spadnie poniżej 10 nanomoli na litr krwi przez co najmniej 12 miesięcy przed pierwszymi zawodami.

źródło:
Zobacz więcej