RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Co lepsze dla Polski? Większość stawia na współpracę opozycji z rządem [SONDAŻ]

Współpraca ponad podziałami jest możliwa? (fot. PAP/Rafał Guz)
Współpraca ponad podziałami jest możliwa? (fot. PAP/Rafał Guz)

Zdecydowana większość badanych uważa, że lepszym dla dobra Polski byłaby współpraca opozycji z rządem – wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. Zdaniem co trzeciej osoby biorącej udział w ankiecie opozycja nie powinna współpracować i odsunąć PiS od władzy.

Miażdżący sondaż dla PO. Innej decyzji oczekiwał nawet ich elektorat

Od wielu dni politycy Platformy Obywatelskiej zarzekali się, że nie poprą Krajowego Planu Odbudowy i sugerowali, że w Sejmie mogą zagłosować...

zobacz więcej

Głosami większości posłów PiS, Lewicy, PSL i Polski 2050 Szymona Hołowni Sejm przyjął we wtorek wieczorem ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, dotyczącą Funduszu Odbudowy.

„Za” opowiedziało się 290 posłów, przeciw było 33, a 133 wstrzymało się od głosu – w tym 127 posłów Koalicji Obywatelskiej. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Sondaż. Co lepsze dla Polski?


W sondażu pracowni IBRiS przeprowadzonym na zlecenie portalu Onet ankietowanych zapytano, co ich zdaniem byłoby lepsze dla dobra kraju – współpraca opozycji z partią rządzącą czy brak współpracy i odsunięcie PiS od władzy.

Zdecydowana większość – bo 65,6 proc. – postawiła na współpracę opozycji z rządem; 43,2 proc. badanych wybrało opcję „zdecydowanie opozycja powinna współpracować z PiS, kiedy chodzi o dobro kraju”, 22,5 proc. wybrało z kolei opcję „raczej opozycja powinna współpracować z PiSem, kiedy chodzi o dobro kraju”.

20,5 proc. badanych zdecydowanie odrzuca możliwość współpracy opozycji z PiS i dla dobra kraju uważa, że PiS należy odsunąć od władzy. 8,6 proc. raczej odrzuca możliwość współpracy opozycji z partią Jarosława Kaczyńskiego i również chce odsunięcia jej od władzy – podaje Onet.

5,4 proc. badanych udzieliło odpowiedzi „nie wiem/trudno powiedzieć”.

Sondaż został przeprowadzony 4 maja 2021 r. Na grupie 1,1 tys. osób. Badanie zrealizowane metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej