RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier: Państwo musi chronić miejsca pracy

– W czasie kryzysu epidemicznego państwo musi wspierać firmy i chronić miejsca pracy – powiedział premier Mateusz Morawiecki, otwierając drugi i ostatni dzień Kongresu 590.

Zandberg o ustawie o KPO: Nasi senatorowie poprą rozsądne poprawki

– Główna batalia, która nas czeka, będzie dotyczyła już nie ustawy ratyfikacyjnej, tylko ustawy wdrożeniowej Krajowego Planu Odbudowy – podkreślił...

zobacz więcej

Premier wskazał, że Polsce przez ostatni rok trwania epidemii udało się uchronić przed wzrostem bezrobocia i dlatego teraz może przejść do „ofensywy inwestycyjnej”. Powiedział, że wezwaniem do działania jest hasło tegorocznego kongresu: „Polska 2030”.

– Dla mnie Polska roku 2030 to Polska po wdrożeniu Krajowego Planu Odbudowy – tego nowego Planu Marshalla , którego tym razem nikt nam nie odbierze. To zrealizowany Nowy Ład, czyli polska droga do nowoczesności, dzięki której dogonimy najbardziej rozwinięte gospodarki Zachodu – powiedział premier.

Wymienił także największe projekty inwestycyjne, które mają być zrealizowane do tego czasu: Centralny Port Komunikacyjny, nowy port zewnętrzny w Gdyni i farmy wiatrowe na Bałtyku.

Przeczytaj także: Premier Mateusz Morawiecki: Fundusz Odbudowy UE nie może być przedmiotem politycznego hazardu

Kongres Kongres 590 to miejsce spotkania świata biznesu, polityki i ekspertów gospodarczych. Wydarzenie nawiązuje nazwą do prefiksu towarów wyprodukowanych przez firmy zarejestrowane w Polsce. Dyskusje będą dotyczyły m.in. morskiej energetyki wiatrowej, polityki demograficznej i miejsca Azji w globalnej polityce. W tym roku Kongres 590 jest organizowany po raz piąty. Ze względu na pandemię odbywa się w formule hybrydowej – paneliści uczestniczą w dyskusjach w Warszawie, w Jasionce koło Rzeszowa i online.

źródło:
Zobacz więcej