RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zdewastowano pomnik ks. Jerzego Popiełuszki

Policja wydała komunikat z prośbą o pomoc w ujęciu sprawców (fot. tt/@NYPDHateCrimes)
Policja wydała komunikat z prośbą o pomoc w ujęciu sprawców (fot. tt/@NYPDHateCrimes)

W nowojorskiej dzielnicy Greenpoint nieznani sprawcy zdewastowali pomnik księdza Jerzego Popiełuszki. Obsypali go śmieciami i namalowali na nim antypolskie hasła.

Ktoś zniszczył drzwi kościoła w Sieradzu. Sprawca poszukiwany

W nocy z soboty na niedzielę ktoś zniszczył drzwi kościoła Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu (woj. łódzkie). Trwają poszukiwania sprawcy –...

zobacz więcej

Specjalna jednostka nowojorskiej policji ds. przestępstw na tle nienawiści wydała komunikat z prośbą o pomoc w ujęciu sprawców, podkreślając znaczenie ks. Popiełuszki i jego pomnika dla polskiej społeczności. Na miejsce przybył konsul generalny RP Adrian Kubicki; podziękował policji za ich starania w wykryciu sprawców tego „zasmucającego aktu wandalizmu”.

Podkreślił, że pomnik ks. Popiełuszki na Greenpoincie jest ważny dla polskiej społeczności w Nowym Jorku, „mieście stającym w obronie tolerancji i wolności”.– Ksiądz Popiełuszko walczył o te wartości przez całe swoje życie – przypomniał konsul we wpisie na twitterze.

Incydent wstrząsnął polską społecznością, opisują go lokalne media, które potępiły ten akt wandalizmu. Polsko-Słowiańska Unia Kredytowa, czyli czołowa polonijna instytucja bankowa w Stanach Zjednoczonych, zapowiedziała pokrycie kosztów oczyszczenia pomnika i instalacji monitoringu.

Pomnik ks. Jerzego Popiełuszki w brooklyńskim parku na Greenpoincie, polskiej enklawie w mieście, stoi od 1990 r. Został ufundowany przez Polonię na krótko przed formalnym upadkiem komunistycznego reżimu w Polsce i pierwszymi częściowo wolnymi wyborami.

Nie jest to pierwszy przypadek dewastacji monumentu. W ostatnich latach odnotowano kilka zdarzeń o antypolskim charakterze w dzielnicy Greenpoint.

Przeczytaj także: Pomnik Lecha Kaczyńskiego oblany farbą. Policja zajęła się sprawą

źródło:
Zobacz więcej