RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Chcieliśmy zagłosować za”. Borys Budka o Funduszu Odbudowy

Dla Borysa Budki postawa Lewicy była „zimnym prysznicem” (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Dla Borysa Budki postawa Lewicy była „zimnym prysznicem” (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Borys Budka wciąż musi się tłumaczyć, dlaczego Platforma Obywatelska zagłosowała w Sejmie przeciwko przyznaniu Polski 770 mild zł z Unii Europejskiej. Teraz znalazł nowe wyjaśnienie. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej stwierdził, że PiS pieniądze z Unii Europejskiej wykorzysta do „oligarchizacji kraju”.

Hołownia chciał obalić rząd. Ujawnił, dlaczego nie obalił

Szymon Hołownia ujawnił, że nie tak dawno „był gotowy” złożyć wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu. Lider Polski 2050 jednak nie...

zobacz więcej

Chcieliśmy zagłosować „za”, byliśmy nawet na to gotowi, gdyby w Krajowym Planie Odbudowy zostały zabezpieczone środki dla samorządów. Nie było tego. W efekcie samorządowcy nie będą o niczym decydować, bo to w Warszawie zapadną decyzje o podziale środków. Zapewne będzie tak, że fundusze nie trafią do miast, gdzie rządzą politycy niezwiązani z rządem – przekonywał Budka.

Jego zdaniem środki z Unii Europejskiej zostaną wykorzystane na „oligarchizację kraju”. – Dojdzie do sytuacji, jaką mamy na Węgrzech. Pieniądze trafią do spółek Skarbu Państwa, które zaczną wykupywać prywatne media.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej wciąż nie może zrozumieć, dlaczego Lewica zdecydowała się poprzeć ratyfikację ustawy o zasobach własnych Unii Europejskiej.

Muszą mieć wyjątkową fantazję, aby po tylu latach popierać ten rząd. Zmarnowana została wyjątkowa szansa na zmiany. Przyjdzie nam wszystkim za to zapłacić. Koleżanki i koledzy z Lewicy szukają teraz wymówek, aby pokazać, że wciąż należą do opozycji. A po ich postawie podczas wtorkowego głosowania wiele osób straciło nadzieję – dodał.

Czarzasty o FO: Czy jakikolwiek odpowiedzialny polityk zagłosuje przeciwko?

– Na opozycji jest w tej sprawie 3 do 1. Czy pan uważa, że jakikolwiek odpowiedzialny polityk zagłosuje przeciwko 770 miliardom złotych dla Polski?...

zobacz więcej

Czy to początek zimnej wojny z Lewicą?


– Nie mam wrogów po stronie partii opozycyjnych. Popełnili duży błąd. Mogę się tylko zastanawiać, dlaczego zdradzili wartości, które wydawały się dla nas wspólne. Dla tych 75 tysięcy mieszkań? Przecież nawet w KPO nie ma na to pieniędzy – uzupełnił.

Budka zdecydowanie także skomentował propozycję Włodzimierza Czarzastego. Szef Lewicy stwierdził, że Koalicja Obywatelska powinna zaproponować nowego kandydata na premiera w sejmie i złożyć wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu. – Niech pan przewodniczący włoży sobie taki scenariusz między bajki – dodał.

Teraz ustawa o ratyfikacji środków własnych Unii Europejskiej trafi do senatu. – Na pewno będziemy chcieli wprowadzić do niej poprawki – krótko odpowiedział.

źródło:
Zobacz więcej