RAPORT

Pogarda

Nowy sondaż do Sejmu. Duża zmiana poparcia dla PiS i Lewicy

PiS pozostaje liderem (fot. arch.PAP/Rafał Guz)
PiS pozostaje liderem (fot. arch.PAP/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

Prawo i Sprawiedliwość pozostaje liderem w najnowszym sondażu United Survey. Partia Jarosława Kaczyńskiego zanotowała znaczną zmianę poparcia, podobnie jak Polska 2050 Szymona Hołowni i Lewica. Najwięcej traci Koalicja Obywatelska.

„Grupa rekonstrukcyjna targowiczan”. Poseł Mejza o „antypolskim” głosowaniu KO

Borys Budka i jego parlamentarzyści zapomnieli o tym, że mamy robić robotę dla Polski. I nawet jeśli się sprzeczamy co do pomysłu na Polskę, to nie...

zobacz więcej

Badanie przeprowadziła sondażownia United Survey na zlecenie Wirtualnej Polski. Ankietowanym zadano pytanie, na którą partię oddaliby swój głos, gdyby wybory do parlamentu odbywały się w najbliższą niedzielę.

Badanie przeprowadzono 4 maja, w dniu, w którym w Sejmie odbywało się jedno z najważniejszych głosowań w ostatnim czasie – dot. Funduszu Odbudowy i 770 miliardów dla Polski.

Nowy sondaż. PiS liderem, KO traci


Według sondażu PiS poparłoby 35,4 proc. ankietowanych; to wzrost o 3,1 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem. Taki wynik partii Jarosława Kaczyńskiego przełożyłby się na 211 mandatów poselskich.

Z badania wynika, że drugie miejsce zajęła Polska 2050, która mogłaby liczyć 20,4 proc. głosów. (wzrost o 3,1 pkt proc.), co dałoby jej 109 mandatów.

Hołownia chciał obalić rząd. Ujawnił, dlaczego nie obalił

Szymon Hołownia ujawnił, że nie tak dawno „był gotowy” złożyć wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu. Lider Polski 2050 jednak nie...

zobacz więcej

Na Koalicję Obywatelską oddanie głosu zadeklarowało 15,1 proc. ankietowanych (spadek o 2 pkt proc.). Taki wynik przełożyłby się na 74 mandatów poselskich.

Na kolejnym miejscu zestawienia plasowała się Lewica z poparciem na poziomie 10,4 proc. (wzrost o 2,7 pkt proc.). Dzięki temu partia mogłaby wprowadzić do Sejmu 44 reprezentantów.

W Sejmie znalazłaby się również Konfederacja, na którą oddanie głosu zadeklarowało 5,7 proc. ankietowanych. Tuż nad progiem wyborczym – z wynikiem 5,1 proc. – zameldowałoby się Polskie Stronnictwo Ludowe. 7,9 proc. ankietowanych nie wiedziało na kogo oddałoby głos.

Z badania wynika ponadto, że gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, to chęć udziału w nich zadeklarowało 53,2 proc. badanych. Z kolei 43,8 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie wzięłoby udziału w wyborach.

Sondaż United Survey dla Wirtualnej Polski przeprowadzono 4 maja metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1000 osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej