RAPORT

Prorosyjska era Tuska

PO i Nowoczesna kłócą się na Dolnym Śląsku

Joanna Kluzik-Rostkowska (PO) (fot. arch.PAP/Marcin Obara)
Joanna Kluzik-Rostkowska (PO) (fot. arch.PAP/Marcin Obara)

W ostatnich dniach tlący się od wielu miesięcy konflikt między PO a Nowoczesną wokół sytuacji w samorządzie dolnośląskim osiągnął wyższą temperaturę. Sprawa powinna być załatwiona na szczeblu przewodniczących partii – mówi posłanka Joanna Kluzik-Rostkowska (PO).

Miała być cięta riposta, wyszło żenująco. Chamskie zachowanie posła Nitrasa

Łukasz Mejza podczas wczorajszej debaty ws. ratyfikacji funduszu UE argumentował, dlaczego należy zagłosować za 770 mld złotych, które z unijnego...

zobacz więcej

We wtorek klub Koalicji Obywatelskiej głosował zgodnie w sprawie ratyfikacji Funduszu Odbudowy, wstrzymując się od głosu. Nie oznacza to jednak, że w klubie panuje pełna zgoda między tworzącymi je ugrupowaniami. Spór jest m.in. między PO a Nowoczesną, a dotyczy sytuacji w samorządzie dolnośląskim.

Nowoczesna już od dawna nie współpracuje z PO we wrocławskiej radzie miasta, w której rządzi związany z prezydentem Wrocławia klub Forum Jacka Sutryka Wrocław Wspólna Sprawa. W jego skład wchodzą radni PO, a Nowoczesna jest w opozycji.

30 kwietnia Nowoczesna przyczyniła się do odwołania z funkcji przewodniczącego rady miasta Jarosława Charłampowicza, związanego z klubem prezydenta Sutryka.

Dodatkowy kontekst tej sprawie nadawał fakt, że wniosek ten został poparty przez klub Współczesny Wrocław, związany z wrocławskim biznesmenem i wiceprzewodniczącym Nowoczesnej Tadeuszem Grabarkiem, według lokalnych mediów rywalizującym z Grzegorzem Schetyną o klub Śląsk Wrocław.

Sytuację nieco załagodził fakt, że jeszcze tego samego dnia udało się wybrać nowego przewodniczącego rady, związanego z klubem Sutryka Bohdana Aniszczyka.

Przeczytaj też: Nowoczesna chce odwołać prezydenta Wrocławia. Zapowiedziano referendum

Morawiecki nie przekonał Budki, ale odebrał odwagę posłom PO

Premier Mateusz Morawiecki wystąpił dzisiaj w Sejmie z apelem do parlamentarzystów o głosowanie ponad politycznymi podziałami. Emocjonalne...

zobacz więcej

28 kwietnia Koalicji Obywatelskiej, Nowoczesnej plus i Bezpartyjnym Samorządowcom w sejmiku dolnośląskim nie udało się odwołać przewodniczącego sejmiku Andrzeja Jarocha z PiS, co miało być sygnałem przejęcia przez tę nową koalicję władzy w tym sejmiku. Politycy Platformy po cichu obciążali odpowiedzialnością Nowoczesną, bo głosowanie było tajne, ale w obronie przewodniczącego zagłosowało dwoje radnych z opozycji.

Spór między politykami obu partii sięgnął nawet klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej i klubowego forum internetowego. Posłanka PO Joanna Kluzik-Rostkowska przyznała, że ma pretensje do liderów Nowoczesnej.

– To nie może być tak, że Nowoczesna jest z nami w Koalicji Obywatelskiej, a na Dolnym Śląsku tworzy koalicję z PiS – powiedziała. – Liczymy na to, że Adam Szłapka i Katarzyna Lubnauer zrobią z tym porządek. Uważam, że Borys Budka też powinien poruszyć ten temat w rozmowach z Adamem Szłapką – dodała Kluzik-Rostkowska.

Także były szef PO, dolnośląski poseł Grzegorz Schetyna przyznał, że sprawa powinna stanąć na poziomie rozmów między szefami obu partii. – Z tego co wiem, to jest już załatwiane – zaznaczył.

Zobacz także: Byli „za”, głosowali przeciw. Spektakularna porażka opozycji na Dolnym Śląsku

Miażdżący sondaż dla PO. Innej decyzji oczekiwał nawet ich elektorat

Od wielu dni politycy Platformy Obywatelskiej zarzekali się, że nie poprą Krajowego Planu Odbudowy i sugerowali, że w Sejmie mogą zagłosować...

zobacz więcej

Lider PO Borys Budka powiedział, że wobec niego nikt nie formułował postulatu, by sprawę Dolnego Śląska załatwiać na szczeblu szefów partii. Dodał, że podczas zarządu PO otrzymał informację, że problem jest już rozwiązany.

– W takich sprawach najlepiej kierować pytania do szefa regionu dolnośląskiego albo do Grzegorza Schetyny, który jest jego zastępcą – powiedział Budka.

Przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka zapewnił, że na Dolnym Śląsku „nie ma mowy o współpracy Nowoczesnej z PiS”.

– W Radzie miasta sytuację uspokoił wybór Bohdana Aniszczyka na szefa rady miasta. W sejmiku Nowoczesna deklaruje, że będzie głosować za odwołaniem pana Jarocha – zapewnił Szłapka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej