RAPORT

Pogarda

Odkryto najstarszy ludzki pochówek w Afryce

To potwierdzenie, że nasz gatunek był w Afryce od dawna zadomowiony (fot. Getty Images)
To potwierdzenie, że nasz gatunek był w Afryce od dawna zadomowiony (fot. Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Odkryto najstarszy w Afryce ludzki pochówek - informują naukowcy z międzynarodowego zespołu na łamach najnowszego numeru tygodnika „Nature”.

Ta kość może mieć ok. 100 tys. lat. Wyjątkowe znalezisko płetwonurków

Płetwonurkowie z Florydy znaleźli wielką czarną kość, która może mieć ok. 100 tys. lat. Według ekspertów prawdopodobnie należy do wymarłego...

zobacz więcej

Stanowisko archeologiczne Panga ya Saidi leży 50 km na północ od stolicy Kenii, Mombasy. To tam w trakcie wykopalisk odkryto szkielet trzyletniego dziecka. Zdaniem naukowców, pochówku dokonano ok. 78 tys. lat temu.

Analiza układu szkieletu nazwanego Mtoto (co w języku suahili oznacza dziecko) i otaczającej go ziemi wskazuje, że przed pochowaniem ciało zostało owinięte w rodzaj całunu z materiału, który szybko uległ rozłożeniu. Prawdopodobnie dziecko pod głową miało poduszeczkę z tego samego materiału.

Archeolodzy nie znaleźli natomiast śladów składania ofiar ani barwnika ochry, które wskazywałyby na towarzyszące pochówkowi obrzędy.

Mtoto należał do Homo sapiens, mimo to morfologia jego dziecięcego uzębienia zachowuje pewne archaiczne cechy łączące je z odległymi afrykańskimi przodkami. Tym samym jego zęby różnią się od zębów innych ludzkich szczątków z tego okresu.

Byłoby to potwierdzenie, że nasz gatunek był na kontynencie afrykańskim od dawna zadomowiony. Jego rozprzestrzenieniu w Afryce towarzyszyło regionalne zróżnicowanie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej