RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Izraelski helikopter wtargnął w przestrzeń powietrzną Syrii

Izraelskie ministerstwo obrony nie potwierdziło tej informacji (fot. Getty Images)
Izraelskie ministerstwo obrony nie potwierdziło tej informacji (fot. Getty Images)

Syryjskie media odnotowały w czwartek „kolejny przejaw agresji Izraela wobec Syrii”. Jak podała syryjska agencja rządowa SANA, izraelski śmigłowiec wtargnął w przestrzeń powietrzną kraju w muhafazie Al-Kunajtira w południowo-zachodniej Syrii.

Izrael: Niepewna przyszłość Netanjahu. Skończył mu się czas na sformowanie rządu

O północy z wtorku na środę upłynęło 28 dni danych dotychczasowemu premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu na sformowanie nowego rządu. Jego...

zobacz więcej

Izraelski śmigłowiec dokonał ostrzału celów położonych w pobliżu północnych stoków Wzgórz Golan, nie powodując jednak większych strat - jak zaznaczono.

Izraelskie ministerstwo obrony nie potwierdziło tej informacji.

Odwet?


Do wtargnięcia izraelskiego śmigłowca w syryjską przestrzeń powietrzną doszło w niecałą dobę od ataku lotnictwa izraelskiego na kilka rejonów w północno-zachodniej części Syrii. Izraelskie pociski spadły w środę o świcie między innymi na Latakię, skąd wywodzi się popierany przez Rosję prezydent Baszar al-Asad. Znajduje się tam również rosyjska baza lotnicza.

Według źródeł w zachodnich służbach wywiadowczych, Izrael nasilił w ostatnich miesiącach ataki na powiązane z Iranem cele w Syrii, głównie na militarne ośrodki badawcze i konwoje wojskowe przewożące rakiety z Libanu do Syrii. Atak rakietowy przeprowadzony w środę miał charakter odwetowy. Wspierane przez Iran milicje, w tym libański Hezbollah, kontrolują znaczne obszary we wschodniej, południowej i północno zachodniej Syrii. Izrael wielokrotnie deklarował, że dąży do likwidacji obecności militarnej Teheranu w Syrii.

Czwartkowy rajd śmigłowca ma związek z aktywnością militarną tych formacji w pobliżu okupowanych przez Izrael Wzgórz Golan.

źródło:

Zobacz więcej