RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Washington Post” podaje prawdopodobny termin szczytu Biden-Putin

Kiedy dojdzie do spotkania Biden-Putin? (fot. Getty Images)
Kiedy dojdzie do spotkania Biden-Putin? (fot. Getty Images)

Prezydenci USA i Rosji, Joe Biden i Władimir Putin, dążą do spotkania w czerwcu - pisze dziennik „Washington Post”. Do spotkania przywódców Rosji i USA ma dojść po rozmowach amerykańskiego przywódcy z sojusznikami z NATO.

Denuklearyzacja Korei Północnej. Waszyngton żąda deklaracji

Sekretarz stanu Antony Blinken oświadczył, że Korea Północna musi zdecydować, czy chce zaangażować się dyplomatycznie, aby sprawdzić, czy istnieją...

zobacz więcej

Biden, który powiedział we wtorek, że ma nadzieję na spotkanie z Putinem w czerwcu, ma już w swym kalendarzu na ten miesiąc zaplanowany udział w szczycie G7 w Wielkiej Brytanii w dniach 11-13 czerwca. Dzień później uda się na szczyt NATO w Brukseli.

Spotkanie na szczycie


Rosyjska gazeta „Kommiersant”, powołując się na anonimowe źródła, podała, że Biały Dom zaproponował stronie rosyjskiej zorganizowanie szczytu Biden-Putin 15 lub 16 czerwca w państwie trzecim. Gotowość do organizacji spotkania zaoferowały już Austria i Finlandia. W Helsinkach w 2018 roku odbył się poprzedni szczyt na najwyższym szczeblu; stronę amerykańską reprezentował wtedy Donald Trump.

„Chociaż stosunki amerykańsko-rosyjskie stają się coraz bardziej wrogie, to istnieją pewne obszary potencjalnej współpracy: kontrola zbrojeń jądrowych, porozumienie nuklearne z Iranem, kwestia Korei Północnej i stabilności w Afganistanie po wycofaniu się sił USA” – pisze „Washington Post”. Liberalny dziennik zauważa także, że Putin wziął udział w wirtualnym szczycie klimatycznym, który odbył się w zeszłym miesiącu z inicjatywy Białego Domu.

Rosja chce szpiegować na kolei? Obawy o inwestycję w Niemczech

W Bawarii ma powstać nowa linia kolejowa łącząca Monachium z Lindau. Budowa ruszy w grudniu 2021 roku. Jak informuje dziennik „Die Welt”, pociągi...

zobacz więcej

W ocenie amerykańskiej gazety rosyjski przywódca może jednak pozostać nieugięty w sprawach Ukrainy oraz więzionego rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Biały Dom i Kreml różni także mocno stosunek do Alaksandra Łukaszenki czy Baszara al-Asada.

Od czasu objęcia prezydentury przez Bidena regularnie dochodzi do sporów między Moskwą a Waszyngtonem. W kwietniu gospodarz Białego Domu nazwał Putina „zabójcą”. Stany Zjednoczone stanowczo potępiły też koncentrację rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą, deklarując swoje poparcie dla władz w Kijowie.

Mimo to nowy przywódca USA nie ukrywa, że widzi pola do współpracy z Kremlem, tam gdzie jest „wspólny interes”. Zaproponował Putinowi spotkanie w państwie trzecim - poza granicami Stanów Zjednoczonych i Rosji.

źródło:

Zobacz więcej