RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trzecia dawka Moderny zwiększa ochronę przed wariantami z Brazylii i RPA

Moderna bada też preparat łączący oba te specyfiki (fot. Getty Images)
Moderna bada też preparat łączący oba te specyfiki (fot. Getty Images)

Koncern farmakologiczny Moderna poinformował w środę, że ze wstępnych wyników badań na ludziach wynika, iż trzecia dawka jego szczepionki przeciw COVID-19 i jego innej, eksperymentalnej szczepionki zwiększa odporność na brazylijski i południowoafrykański wariant koronawirusa.

Koronawirus w USA. Liczba zakażonych dzieci wzrosła ponad siedmiokrotnie

Ponad jedna piąta wykrywanych w USA przypadków koronawirusa dotyczy dzieci. Rok temu było to tylko 3 proc. W Stanach Zjednoczonych trwają masowe...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Trzecia dawka wzmacniała też ochronę przed podstawową wersja koronawirusa – poinformował koncern.

Chodzi o badanie z udziałem 40 osób, w ramach którego zastosowano zarówno wykorzystywaną już szczepionkę Moderny oraz wersję opracowaną przez tę firmę do zapewnienia ochrony przeciw tzw. południowoafrykańskiemu wariantowi koronawirusa.

Moderna bada też preparat łączący oba te specyfiki.

Przyjmuje się, że wariant brazylijski i południowoafrykański, a także wszelkie nowsze mutacje koronawirusa są bardziej odporne na działanie obecnych na rynku szczepionek. „Zakażenia oboma wariantami zostały wprawdzie potwierdzone w Stanach Zjednoczonych, ale na razie stanowią one niewielki odsetek wszystkich infekcji”, choć zagrożenie jest duże – wskazano w komunikacie.

źródło:

Zobacz więcej