SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Rekordowy lot. Sonda niemal „dotknęła” Słońca

Sonda Parker Solar Probe opuściła Ziemię w 2018 roku (graf. NASA)
Sonda Parker Solar Probe opuściła Ziemię w 2018 roku (graf. NASA)

Sonda Parker Solar Probe, odporny na spalanie statek kosmiczny, pokonała zewnętrzną warstwę atmosfery Słońca. W ten sposób udało się jej niemalże „dotknąć” naszej gwiazdy.

Pomysł z Księżyca. NASA chce zbudować potężny teleskop na Srebrnym Globie

Naukowcy pracują nad projektem ogromnego radioteleskopu o podobnych właściwościach jak słynny portorykański Arecibo, który runął pod koniec 2020...

zobacz więcej

Parker Solar Probe, która opuściła Ziemię w sierpniu 2018 roku w celu badania Słońca, to najszybciej poruszający się obiekt stworzony przez człowieka. Pojazd wielkości auta osobowego właśnie pobił dwa rekordy. Osiągnął prędkość około 532 tys. km/godz. i zbliżył się do Słońca na odległość 10,4 mln kilometrów.

Sondzie udało się tym samym pokonać zewnętrzną warstwę atmosfery gwiazdy i niemalże jej „dotknąć”. Według NASA jeszcze w tym roku rekordy mogą zostać pobite. Dzięki Wenus Parker Solar Probe będzie mogła mogła jeszcze bardziej zbliżyć się do Słońca. Jest to związane z peryhelium, czyli momentem, gdy dochodzi do największego zbliżenia ciał niebieskich. Kolejne peryhelium nastąpi 21 listopada.

Naukowcy liczą, że sonda pomoże odkryć wiele tajemnic Słońca, w szczególności zbadać wewnętrzny obszar heliosfery.

źródło:
Zobacz więcej