RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Minister ds. UE: Nie ma mowy o wspólnej odpowiedzialności za długi w Unii [WIDEO]

Minister do spraw Unii Europejskiej Konrad Szymański zapewnił w programie „Gość Wiadomości” na antenie TVP Info, że w przypadku unijnego Funduszu Odbudowy nie ma mowy o „uwspólnotowieniu długu”. Sejm przyjął we wtorek wieczorem ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, dotyczącą Funduszu.

Minister ds. UE do opozycji: Mówicie o abstrakcyjnych zagrożeniach [WIDEO]

Minister raz jeszcze wytłumaczył na czym polega ratyfikacja deklaracji o zasobach wspólnych UE.

zobacz więcej

Argument ten podnosili politycy Konfederacji oraz koalicyjnej Solidarnej Polski, którzy m.in. z uwagi na to zdecydowali się głosować przeciw ustawie ratyfikującej decyzję Rady Europejskiej z 14 grudnia 2020 roku w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej.

Gość TVP Info podkreślił, że mało które państwo członkowskie Unii Europejskiej chciałoby ponosić wspólną odpowiedzialność za długi.

– Premier wynegocjował w Brukseli nie tylko bardzo dobry wynik finansowy dla Polski, ale również wynegocjował ramy instytucjonalne, prawne, które są gwarancją bezpieczeństwa polskich finansów publicznych. Polska nie będzie ponosiła żadnych kosztów cudzych problemów gospodarczych. To jest bardzo jasno zapisane nie tylko w traktacie, ale także w tej decyzji, którą mamy ratyfikować – podkreślał minister Konrad Szymański.

Rozmówca „Gościa Wiadomości” nadmienił, że co do tego, iż odpowiedzialność państw członkowskich jest indywidualna, nie mają także żadnych wątpliwości służby prawne rady UE.

Sejm uchwalił wczoraj ustawę w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej dotyczącej Funduszu Odbudowy. „Za” przyjęciem ustawy głosowało 290 posłów, przeciwko było 33, a wstrzymało się 133 posłów. Teraz rządowa ustawa trafiła do Senatu.

Chodzi o wieloletni budżet Wspólnoty na lata 2021-2027 oraz Fundusz Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19 . Tylko z tego ostatniego Polska może liczyć z Funduszu na ponad 23 miliardy euro w formie dotacji i ponad 34 miliardy w formie pożyczek.

-> Przeczytaj także: Ratyfikacja Funduszu Odbudowy a zmiana rządu? Ekspert: jedno do drugiego ma się nijak

Komisja Europejska potrzebuje zgody wszystkich państw członkowskich Wspólnoty, aby zaciągnąć pożyczki na międzynarodowych rynkach finansowych, z których będzie sfinansowany Funduszy Odbudowy.

źródło:
Zobacz więcej