RAPORT

Wojna na Ukrainie

Miażdżący sondaż dla PO. Innej decyzji oczekiwał nawet ich elektorat

Borys Budka w Sejmie (fot. PAP/Rafał Guz)
Borys Budka w Sejmie (fot. PAP/Rafał Guz)

Od wielu dni politycy Platformy Obywatelskiej zarzekali się, że nie poprą Krajowego Planu Odbudowy i sugerowali, że w Sejmie mogą zagłosować „przeciw”. Ostatecznie wstrzymali się od głosu, a ustawa związana z Funduszem Odbudowy została przyjęta głosami 290 posłów. Kłopoty PO i zmianę strategii może wyjaśniać najnowszy sondaż IBRiS przeprowadzony jeszcze przed głosowaniem na zlecenie Onetu. Z badania wynika, że zaledwie 3 proc. Polaków popierało głosowanie „przeciw”. Nawet wyborcy opozycji stwierdzili, że ich formacje powinny zagłosować „za”.

Sondaż po głosowaniu ws. Funduszu Odbudowy

Sejm głosami 290 posłów przyjął ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE dotyczącą Funduszu Odbudowy. Jak...

zobacz więcej

Głosami większości posłów PiS, Lewicy, PSL i Polski 2050 Szymona Hołowni Sejm przyjął we wtorek wieczorem ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, dotyczącą Funduszu Odbudowy. „Za” opowiedziało się 290 posłów, przeciw było 33, a 133 wstrzymało się od głosu – w tym 127 posłów Koalicji Obywatelskiej. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jak powinna zachować się opozycja? 70,3 proc. badanych uważa, że ugrupowania opozycyjne powinny głosować za ratyfikacją i utworzeniem Funduszu Odbudowy, a przeciwnego zdania jest zaledwie 3,4 proc. ankietowanych; 11,6 proc. stwierdziło, że należało się wstrzymać od głosu – wynika z sondażu IBRiS dla portalu Onet, przeprowadzonego 4 maja (przed głosowaniem w Sejmie).

Odpowiedzi „nie wiem/trudno powiedzieć” udzieliło 14,7 proc. badanych.

Co na to wyborcy PO i elektorat Lewicy?


Onet wskazuje przy tym, że uwzględniając preferencje polityczne okazuje się, że także większość wyborców opozycji (60 proc.) jest zdania, że opozycja powinna zagłosować za ratyfikacją. 18 proc. badanych było za wstrzymaniem się od głosu, a tylko 5 proc. – za głosowaniem przeciwko Funduszowi Odbudowy.

Zdecydowana większość wyborców Lewicy (77 proc.) popiera głosowanie „za” ustawą. Podobnego działania oczekiwało także 58 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej.

Zobacz także: Kto rządzi w sondażach? PiS radzi sobie lepiej niż PO Tuska po ponad pięciu latach rządów

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej