
Od wielu dni politycy Platformy Obywatelskiej zarzekali się, że nie poprą Krajowego Planu Odbudowy i sugerowali, że w Sejmie mogą zagłosować „przeciw”. Ostatecznie wstrzymali się od głosu, a ustawa związana z Funduszem Odbudowy została przyjęta głosami 290 posłów. Kłopoty PO i zmianę strategii może wyjaśniać najnowszy sondaż IBRiS przeprowadzony jeszcze przed głosowaniem na zlecenie Onetu. Z badania wynika, że zaledwie 3 proc. Polaków popierało głosowanie „przeciw”. Nawet wyborcy opozycji stwierdzili, że ich formacje powinny zagłosować „za”.
Sejm głosami 290 posłów przyjął ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE dotyczącą Funduszu Odbudowy. Jak...
zobacz więcej
Głosami większości posłów PiS, Lewicy, PSL i Polski 2050 Szymona Hołowni Sejm przyjął we wtorek wieczorem ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, dotyczącą Funduszu Odbudowy. „Za” opowiedziało się 290 posłów, przeciw było 33, a 133 wstrzymało się od głosu – w tym 127 posłów Koalicji Obywatelskiej. Teraz ustawa trafi do Senatu.
Jak powinna zachować się opozycja? 70,3 proc. badanych uważa, że ugrupowania opozycyjne powinny głosować za ratyfikacją i utworzeniem Funduszu Odbudowy, a przeciwnego zdania jest zaledwie 3,4 proc. ankietowanych; 11,6 proc. stwierdziło, że należało się wstrzymać od głosu – wynika z sondażu IBRiS dla portalu Onet, przeprowadzonego 4 maja (przed głosowaniem w Sejmie).
Odpowiedzi „nie wiem/trudno powiedzieć” udzieliło 14,7 proc. badanych.