RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Znaleziono ponad sto denarów. Pierwszy taki skarb na terenie Polski

Jest to wyjątkowe odkrycie w tej części Europy (fot. Shutterstock)
Jest to wyjątkowe odkrycie w tej części Europy (fot. Shutterstock)

Ponad sto srebrnych denarów bitych w IX wieku przez władców z dynastii Karolingów odnaleziono w trakcie prac archeologicznych w okolicach Biskupca (woj. warmińsko-mazurskie). Według archeologów jest to pierwszy skarb złożony z denarów karolińskich, odkryty na terenie Polski.

Kolejny rekord portalu tvp.info. 7,5 mln czytelników w kwietniu 2021 roku

Kwiecień 2021 roku był najlepszym miesiącem w historii portalu tvp.info. Według badania Mediapanel serwis odwiedziło 7,5 mln realnych użytkowników....

zobacz więcej

O odkryciu wyjątkowego w tej części Europy wczesnośredniowiecznego skarbu złożonego z karolińskich denarów  poinformował archeolog z Muzeum w Ostródzie Łukasz Szczepański. Znalezisko to 118 srebrnych monet i ich fragmentów  – denary cesarza Ludwika Pobożnego (814-840) i obol króla Karola Łysego (840-877). Odkryto je podczas badań wielokulturowego stanowiska archeologicznego na terenie gminy Biskupiec, w powiecie nowomiejskim.

Niespotykany skarb


W ocenie Szczepańskiego, który kierował pracami archeologicznymi, skarb wczesnośredniowiecznych monet karolińskich na tych terenach jest czymś niespotykanym, więc trudnym do interpretacji. Jak przypomniał, dotychczas archeolodzy odnajdywali w tej części Europy jedynie pojedyncze monety z tego okresu, które były wybite w mennicach zachodniej Europy.

W IX wieku na ziemiach zamieszkanych przez plemiona pruskie dominowały monety arabskie używane w obiegu handlowym głównie jako tzw. siekańce.

Odkrycie w Kenii. Kogo pochowano w najstarszym znanym grobie w Afryce?

W Kenii odnaleziono miejsce pochówku sprzed około 78 tys. lat. To najstarszy znany grób człowieka w Afryce – poinformowali w środę naukowcy.

zobacz więcej

Do wcześniejszych unikatowych znalezisk monet karolińskich należały trzy denary odkryte w Janowie Pomorskim, w miejscu legendarnego wikińskiego emporium Truso. Wśród nich są dwa denary Ludwika Pobożnego, jeden z nich wykorzystywany jako zawieszka uznawany jest za jeden z najstarszych w tej części Europy przedmiotów związanych z religią chrześcijańską.

Archeolog zaznaczył, że skarb został odnaleziony w strefie dorzeczy Osy i Drwęcy. Obie rzeki mogły stanowić arterie komunikacyjne i drogowskazy prowadzące do ujścia Wisły do Zalewu Wiślanego, gdzie znajdował się ten słynny ośrodek handlowy i port Wikingów.

Po raz pierwszy publicznie zobaczymy go w ostródzkim muzeum 


Skarb zostanie zaprezentowany po raz pierwszy publicznie w ostródzkim muzeum w połowie maja, podczas Nocy Muzeów.  Potem zabytki zostaną poddane szczegółowym analizom.

Zobacz także: Mumia ciężarnej kobiety. Wyjątkowe odkrycie w Warszawie    

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej