RAPORT

Pogarda

Kto rządzi w sondażach? PiS radzi sobie lepiej niż PO Tuska po ponad pięciu latach rządów

Jak radziła sobie PO Donalda Tuska w porównaniu do notowań PiS? (fot. Getty Images)
Jak radziła sobie PO Donalda Tuska w porównaniu do notowań PiS? (fot. Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Od października 2015 roku, gdy Zjednoczona Prawica przejęła rządy, PiS niezmiennie prowadzi w sondażach. W ostatnim badaniu pracowni Kantar dla TVN24 partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskała 30 proc. poparcia. To zdecydowana przewaga nad PO. Jak odnotowuje portal Onet, to także większe poparcie niż notowania Platformy po takim samym okresie rządów. Jaki odsetek Polaków po przeszło 5 latach koalicji PO-PSL – w maju 2013 roku – chciał głosować na ugrupowanie Donalda Tuska?

Zaskakujący sondaż. Hołownia kilkukrotnie lepszy od Budki

Szymon Hołownia jest liderem opozycji – wynika z nowego sondażu Instytutu Badań Pollster. Szef Platformy Obywatelskiej – aktualnie największej...

zobacz więcej

Jak wynika z ostatnich sondaży, Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na przynajmniej 30 proc. poparcia – taki wynik partia rządząca odnotowała w badaniu sondażowni Kantar dla „Faktów” TVN. W tym samym sondażu Koalicja Obywatelska uzyskała 21 proc., trzeci był ruch Polska 2050 – 20 proc.

Najnowsze sondaże do Sejmu


Podobnie wyglądały wyniki sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl z początku kwietnia: PiS – 30 proc., Polska 2050 – 22 proc., KO – 20 proc.

Jeszcze większe poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości wykazano w sondażu IBRiS dla Onetu z końcówki kwietnia: PiS – 33 proc., Polska 2050 – 17 proc., KO – 16 proc.

Nie wiadomo jeszcze, jak na notowania partii politycznych wpłynie ostatnie zamieszanie wokół głosowania związanego z Krajowym Planem Odbudowy i klęską strategii przyjętej przez Platformę Obywatelską. W rozmowie z portalem tvp.info europeista z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Tomasz Grosse zauważył, że partia Borysa Budki będzie miała problem z wytłumaczeniem swojego postępowania zarówno własnym wyborcom, jak i sprzyjającym jej politykom z innych krajów UE.

Czytaj więcej: Strategia PO spaliła na panewce

Zmiana poparcia w stosunku do wyborów parlamentarnych


Kłopoty Platformy odnotowuje m.in. portal Onet, wskazując, że partia kierowana od kilkunastu miesięcy przez Budkę jeszcze w wyborach w 2015 roku uzyskała 24 proc. głosów, a zwycięski PiS wówczas – 37,5 proc. Jeszcze większa różnica między partiami była w ostatnich wyborach do Sejmu, gdy Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 43,6 proc. poparcia, a Koalicja Obywatelska – 27,4 proc.

Kryzys w PO, ale Polacy nie chcą powrotu Tuska. „Opuścił nas, by awansować”

Kryzys trwa w Platformie Obywatelskiej. Wielu polityków zbuntowało się przeciwko Borysowi Budce, pojawiły się nawet głosy, że powinien od zrzec się...

zobacz więcej

Nie mniej ciekawie wygląda zestawienie obecnych notowań Prawa i Sprawiedliwości – ponad 5,5 roku po przejęciu rządów – z poparciem Platformy Obywatelskiej po takim samym okresie sprawowania władzy.

Onet przypomina spadające notowania z czasów Tuska


Onet przypomina, że w maju 2013 roku w sondażu CBOS partia Donalda Tuska nie była liderem notowań: głos na PO deklarowało 23 proc. Polaków, a na PiS 26 proc. Trzecie wówczas było SLD z poparciem 9 proc., a ponad progiem również PSL – 6 proc.

Warto zauważyć, że także pod koniec maja 2013 roku „Rzeczpospolita” pisała o wewnętrznym kryzysie w PO (wskazując na poparcie 27 proc. w sondażu Instytut Badania Opinii Homo Homini na zlecenie gazety), przez co jeszcze bardziej oddalała się ona od partii Jarosława Kaczyńskiego (32 proc. w tym samym badaniu).

Zobacz także: Sondaż po głosowaniu ws. Funduszu Odbudowy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej