RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Strzyżenie, wywóz śmieci, opłaty bankowe. Ceny usług w Polsce na tle UE

Usługi w Polsce drożeją (fot. Shutterstock)
Usługi w Polsce drożeją (fot. Shutterstock)

Strzyżenie, malowanie ścian czy wywóz śmieci należą do usług, których ceny rosną w Polsce najszybciej na tle innych państw UE – stwierdzono w analizie HRE Investments. Eksperci wskazali, że w niektórych przypadkach podwyżki w ostatnim roku szły w dziesiątki procent.

Branża wege rozwija się w Polsce dynamicznie

Krajowy rynek roślinnych zamienników białka zwierzęcego wzrósł w ubiegłym roku o 28 proc.; przekroczy wartość 600 mln zł – pisze „Puls Biznesu”.

zobacz więcej

W czwartkowej analizie HRE Investments przedstawiono dobra i usługi, które w Polsce drożeją najszybciej w UE. Wymieniono m.in. strzyżenie, malowanie ścian czy wywóz śmieci. „O tym, że ceny rosną, nie trzeba dziś przekonywać osób, które robią zakupy, tankują samochód lub opłacają rachunki za mieszkanie” – zaznaczono. Dodano, że w niektórych przypadkach podwyżki w ostatnim roku szły w dziesiątki procent.

Czytaj także: Rewelacyjne dane Eurostatu. Polska z najlepszym wskaźnikiem w UE

Główny analityk HRE Investments Bartosz Turek zaznaczył, że w europejskiej czołówce plasują Polskę m.in. opłaty za usługi finansowe świadczone przez banki i instytucje pokrewne. „Dane za marzec sugerują, że mieliśmy w tym wypadku wzrost aż o 47,6 proc. w ciągu zaledwie roku” – wyjaśnił.

Według niego to jeden z efektów niskich stóp procentowych ustalonych przez Radę Polityki Pieniężnej. Przypomniał, że ostatnie bezprecedensowe cięcia stóp spowodowały, że oprocentowanie kredytów jest rekordowo niskie. Z drugiej strony - by podreperować wyniki finansowe, banki cięły też oprocentowanie lokat i podnosiły opłaty za świadczone usługi. „Rodzime banki robiły to najszybciej w Europie” –podkreślił, odwołując się do danych Eurostatu.

Co najszybciej drożeje?


Przez ostatni rok najszybciej drożejące w Europie były też rodzime usługi introligatorskie i e-booki. Analityk zwrócił uwagę, że w Europejskiej czołówce są też koszty wywozu śmieci. „Znacznie rzadziej mówi się za to o zakupie zwierząt, który – tak jak śmieci – zdrożał w ciągu roku o ponad 30 proc.” – zauważył Turek. Wskazał też na koszty usług malarskich - wyższe o prawie 12 proc. niż przed rokiem. „Spędzając więcej czasu w domu postanowiliśmy zadbać o nasze otoczenie, a akurat odmalowanie mieszkania jest jednym z najprostszych i najtańszych na to sposobów” – podkreślił.

PKB Polski w tym roku wzrośnie. Są szacunkowe dane

W całym 2021 r. produkt krajowy brutto Polski zwiększy się o 3,8 proc., a w 2022 r. wzrost przyspieszy do 4,5 proc. – przewiduje Instytut Prognoz i...

zobacz więcej

Zdrożały też pakiety internetu i telewizji czy subskrypcje, w ramach których można oglądać seriale, filmy czy słuchać muzyki i audycji na różne tematy. „Rozrywka i internet stały się w epidemii bardzo pożądanymi usługami. Ich ceny wzrosły w Polsce w ciągu roku o kilkanaście procent. W obu przypadkach były to najszybsze wzrosty na starym kontynencie” – zaznaczono w analizie.

Podobnym skutkiem ubocznym są podwyżki w cennikach fryzjerów czy stomatologów - dodano. „Strzyżenie damskie zdrożało o 11 proc., a męskie i dziecięce aż o 15,6 proc.” – wyliczył Turek.

W analizie podkreślono, że podobnie, choć w innej skali można odczytywać dane Eurostatu na temat wzrostu opłat drogowych i za parkowanie. „Mogły rosnąć ze względu na skutki epidemii – np. mniejsze wpływy z podatków do miejskich kas, które można było ratować podwyżkami opłat za parkowanie” – oceniono.

W gronie 15 dóbr i usług, których ceny w Polsce rosły najszybciej są i takie, których koszt nie podnosił się najszybciej w Europie. Chodzi m.in. o ciekłe paliwa do pojazdów (LPG) i olej opałowy. „W obu przypadkach roczna zmiana cen w tych kategoriach nie była w Polsce tak dynamiczna, jak w europejskiej czołówce” – przyznano. Dodano, że olej opałowy czy LPG zdrożały w ciągu roku o ok. 20 proc.

Turek zwrócił też uwagę, że wśród najszybciej drożejących dóbr w Europie znalazły się w Polsce napoje bezalkoholowe i owoce morza. „W pierwszym przypadku winna może być opłata cukrowa, a w drugim podwyżka stawki VAT” – wskazał. Podsumował, że w obu przypadkach efektem jest wzrost cen o kilkanaście procent w ciągu roku „i też wzrost najwyższy w Europie”.

Czytaj także: Kolejna tarcza antykryzysowa. ZUS: Można wnioskować o pomoc

 

źródło:

Zobacz więcej