RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zabójstwo Floyda. Chauvin żąda nowego postępowania sądowego

Wyrok ws. Dereka Chauvina w czerwcu (fot. Christopher Furlong/Getty Images; Ramsey County Sheriff's Office via Getty Images))
Wyrok ws. Dereka Chauvina w czerwcu (fot. Christopher Furlong/Getty Images; Ramsey County Sheriff's Office via Getty Images))

Adwokat policjanta z Minneapolis Dereka Chauvina, uznanego w minionym miesiącu przez ławę przysięgłych za winnego zabójstwa Afroamerykanina George’a Floyda domaga się nowego postępowania sądowego. Prawnik twierdzi, że jego klient został pozbawiony prawa do uczciwego procesu.

Zabójstwo George'a Floyda. „Derek Chauvin pogwałcił nasze zasady”

Szef policji w Minneapolis Medaria Arradondo zeznał przed sądem, że oskarżony o zabójstwo Afroamerykanina George'a Floyda funkcjonariusz Derek...

zobacz więcej

W kwietniu dwunastoosobowa ława przysięgłych sądu w Minneapolis zgodnie uznała, że były policjant jest winny wszystkich stawianych mu zarzutów, w tym nadużycia siły i rażącego zaniedbania, co doprowadziło do śmierci 46-letniego Afroamerykanina.

Argumenty prawnika Chauvina


Jak podaje BBC, zespół prawny Dereka Chauvina złożył dokumenty, w których zarzuca niewłaściwe postępowanie zarówno prokuratorów, jak i ławników. Adwokat Eric Nelson uważa, że jego klient był pozbawiony uczciwego procesu. Przekonuje, że ława przysięgłych miała działać pod presją ze względów rasowych. We wniosku sądowym zarzuca, że sędzia popełnił błędy, doszło do wykroczenia prokuratorskiego i zastraszania świadków. Prawnik przypomniał też, że jego wniosek o zmianę miejsca procesu został odrzucony.

„Black Lives Matter”


Wniosek Erica Nelsona został złożony w momencie, w którym opublikowano zdjęcie ławnika Brandona Mitchella w koszulce „Get your knee off our necks” (zdejmij kolano z naszych karków) i skrót liter „BLM”, odnoszący się do ruchu „Black Lives Matter”. Nosił ją on podczas marszu w Waszyngtonie w sierpniu 2020 roku w rocznicę słynnego przemówienia Martina Luthera Kinga „I have a dream”.

W przedprocesowym kwestionariuszu ławnik nie krył, że miał pozytywny stosunek do ruchu „Black Lives Matter”, ale równocześnie napisał, że zna osobiście kilku policjantów, którzy są dobrymi ludźmi. Eksperci zwracają uwagę, że zachowanie jednego ławnika może nie być wystarczające do anulowania werdyktu ławy przysięgłych i że obrona musiałaby przekonać sąd apelacyjny, że policjant nie miał sprawiedliwego procesu.

Zobacz także: George Floyd został zabity


25 maja 2020 roku zostało nagrane wideo, na którym widać Chauvina, który przyciskał kolanem szyję Floyd’a przez ponad 9 minut. Były policjant został uznany za winnego zabójstwa. Grozi mu za to do 40 lat więzienia. Wyrok ma zostać ogłoszony w czerwcu.

źródło:
Zobacz więcej