SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Papież Franciszek zaapelował do Polaków. Przypomniał o ważnej tradycji

Papież Franciszek zwrócił się do Polaków (fot. Vatican Pool/Getty Images)
Papież Franciszek zwrócił się do Polaków (fot. Vatican Pool/Getty Images)

Podczas środowej audiencji ogólnej papież Franciszek zachęcił Polaków do pielęgnowania tradycji nabożeństw majowych i zwracania się w tym miesiącu do Matki Bożej. – Niech Dziewica Niepokalana, prowadzi waszą ojczyznę i wasze rodziny do swojego Syna – powiedział.

Wyjątkowa modlitwa na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze trwa modlitwa w intencji zakażonych i chorych na COVID-19 w łączności z Ojcem Świętym. Wszystko odbywa się w ramach światowego...

zobacz więcej

Maj to w Kościele okres szczególnej czci Matki Bożej. W Polsce żywa jest tradycja gromadzenia się wieczorami w kościołach i przy figurach przydrożnych na nabożeństwach majowych, nazywanych „majówkami”.

Do tej pięknej tradycji odniósł się teraz papież Franciszek.

Zobacz także:  Kard. Sarah nie ogłosi już wyboru nowego papieża

– Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Maj, poświęcony Najświętszej Maryi Pannie, jest wam szczególnie bliski – zauważył.

– Zgodnie z tradycją waszych ojców gromadzicie się w kościołach, domach, a także przed obrazami i figurami Matki Bożej umieszczonymi na placach, skrzyżowaniach dróg i w przydomowych kapliczkach po to, aby kontemplować Jej piękno, miłość i dobroć – dodał papież Franciszek.

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Podano koszt przedsięwzięcia

Koszt organizacji Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie w 2023 r. wyniesie co najmniej 6 mln euro – wynika z dokumentu opublikowanego w poniedziałek...

zobacz więcej

– Niech Dziewica Niepokalana, wyzwoli ludzkość z dramatu pandemii oraz prowadzi waszą ojczyznę i wasze rodziny do swojego Syna, Jezusa Chrystusa. Z serca Wam błogosławię – podsumował.

Zobacz także:  Na Jasnej Górze trwa szczególna modlitwa w łączności z papieżem Franciszkiem

„Początkowo sądzono, że nabożeństwa majowe zaczęto odmawiać w XVIII w. Tymczasem badania mariologów wykazały, że były one znane dużo wcześniej, na Wschodzie. Gdzie indziej za maryjny uchodził sierpień i nawet nakazywano prawem modlitwy ku czci Matki Bożej właśnie w tym miesiącu” – pisze niedziela.pl.

Jak czytamy, „na Wschodzie prekursorami nabożeństw majowych byli chrześcijanie koptyjscy. Spotykali się na modlitwach wokół figur Maryi, śpiewali pieśni w podziale na chóry, obsypywali posąg kwiatami”.

źródło:
Zobacz więcej