SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Zaświadczenie o szczepieniu dostępne w internecie. Jak je sprawdzić?

Zaświadczenie o szczepieniu może być potrzebne przy przekraczaniu granicy (fot. Joe Raedle/Getty Images)
Zaświadczenie o szczepieniu może być potrzebne przy przekraczaniu granicy (fot. Joe Raedle/Getty Images)

Zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19 dostępne jest w Internetowym Koncie Pacjenta po polsku i po angielsku – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. To ważna informacja dla osób planujących wakacje za granicą.

GIS o ogniskach, gdzie wykryto wariant indyjski koronawirusa

Społecznie możemy czuć się bezpiecznie. Ogniska, gdzie wykryto indyjski wariant koronawirusa, zostały w pełni objęte nadzorem inspekcji sanitarnej...

zobacz więcej

Informacja o przebytym szczepieniu jest wprowadzana na bieżąco do e-karty szczepień w systemie e-zdrowie (P1), co oznacza, że widzi ją nasz np. lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Informację o przyjętych kolejnych dawkach szczepień jest też na Internetowym Koncie Pacjenta.

Jak sprawdzić informację o szczepieniu?


Można to zrobić, logując się na konto pacjenta, wybierając zakładkę „Profilaktyka”, a następnie „Szczepienia”. Tam powinna być informacja o przebytym szczepieniu przeciw COVID-19 i kod QR.

W IKP dostępne są dwie wersje językowe zaświadczenia – w języku polskim i angielskim – podał rzecznik MZ.

Czytaj także: Raport o koronawirusie. Ministerstwo zdrowia podało nowe dane

W wielu państwach obowiązują związane z pandemią COVID-19 ograniczenia. Unia Europejska pracuje nad wprowadzeniem tzw. cyfrowego zielonego certyfikatu. Pozwoliłby on na wzajemne uznawanie w państwach Unii Europejskiej m.in. świadectw szczepień przeciwko COVID-19.

Niektóre kraje od w pełni zaszczepionych turystów nie wymagają przy wjeździe przedstawiania negatywnego wyniku badania na obecność koronawirusa. 

źródło:

Zobacz więcej