RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Policjant miał okraść kantor. Sprawą zajął się sąd, w którym pracuje jego żona

Były policjant miał zrabować 2,5 mln zł (fot. Shutterstock/areporter)
Były policjant miał zrabować 2,5 mln zł (fot. Shutterstock/areporter)

Żona byłego policjanta, który jest oskarżony o obrabowanie kantoru pracuje w Sądzie Rejonowym w Olsztynie, w jednostce, przez którą przechodzą akta sądowe. Prezes tego sądu Maciej Nawacki zapowiedział, że zleci kontrolę, czy pracownica w nieuprawniony sposób nie zaglądała do akt sprawy męża.

Czy sędzia Juszczyszyn może orzekać? Odpowiedź prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki poinformował, że nie zamierza realizować postanowienia Sądu Rejonowego w Bydgoszczy, który...

zobacz więcej

Chodzi o urzędniczkę, która była protokolantką sędziego Pawła Juszczyszyna, gdy ten orzekał w wydziale cywilnym olsztyńskiego Sądu Rejonowego. Kobietę we wrześniu 2019 r. przeniesiono do innej komórki, pod zarządzeniem w tej sprawie osobiście podpisał się prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki.

Pytany, z jakiego powodu urzędniczka zmieniła stanowisko pracy, prezes Nawacki odmówił odpowiedzi argumentując, że taka kwestia „nie wchodzi w zakres informacji publicznej”.

Podwładni policjanta bili zatrzymanych


W chwili przeniesienia mąż urzędniczki, były policjant, był oskarżony o brak nadzoru nad podwładnymi, którzy w komendzie bili zatrzymanych (sprawa jest w Olsztynie znana jako „Guantanamo” – red.).

Kilka dni po przeniesieniu żony do innego wydziału były policjant z bratem i kolegą włamał się do kantoru przy ul. Dąbrowszczaków, skąd według oskarżenia, zrabowano 2,5 mln zł. Jednostka, do której we wrześniu 2019 r. została przeniesiona urzędniczka, udostępnia akta, przyjmuje dokumenty, obsługuje telefony interesantów. Według pracowników sądu praca ta w czasie przeniesienia urzędniczki była lepiej wynagradzana niż praca protokolanta.

Sprawa Juszczyszyna. Sąd Okręgowy żąda wyjaśnień od sędziego Nawackiego

Kierownictwo Sądu Okręgowego w Olsztynie zwróciło się do prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego o nadesłanie do godz. 13 informacji...

zobacz więcej

Prezes Nawacki pytany o zarobki urzędniczki po przeniesieniu na inne stanowisko powiedział, że „siatka płac jest w sądzie ściśle regulowana” i zapewnił, że „na pewno ta pani nie dostała nic ekstra”.

Kilka miesięcy przed przeniesieniem, w kwietniu 2019 r., kobieta była przesłuchiwana przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Michała Lasotę. Powodem był fakt, że sędzia Juszczyszyn trzy razy odmawiał sądzenia sprawy „Guantanamo”. Argumentował, że nie powinien sądzić sprawy, w której jednym z oskarżonych jest mąż sekretarki, z którą pracuje.

Kilka miesięcy po zeznaniach pracownicy sądu rzecznik Lasota przedstawił Juszczyszynowi zarzut dyscyplinarny „dwukrotnego podania nieprawdy co do okoliczności faktycznych, którym uzasadnił swoje wnioski o wyłączenie go od rozpoznania sprawy karnej”.

Juszczyszyn nie chciał sądzić w sprawie protokolantki


– Nie ujawniłem protokolantce niczego z akt sprawy, zarzuty wiążą się wyłącznie z tym, że chciałem się wyłączyć od jej sądzenia z powodów formalnych – podkreślił Juszczyszyn i dodał, że nie wie, co zeznała w jego sprawie protokolantka.

Sędzia Juszczyszyn przyszedł do pracy w sądzie

Zawieszony w zeszłym roku w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną SN sędzia Paweł Juszczyszyn stawił się rano do pracy w Sądzie Rejonowym w...

zobacz więcej

– Wątek tej pani przewijał się we wnioskach sędziego Juszczyszyna o wyłącznie go ze sprawy „Guantanamo” – potwierdził prezes Nawacki, ale zastrzegł, że nie wie, czy zarzuty sędziego-rzecznika co do tej kwestii są wynikiem zeznań protokolantki, czy opierają się na innych dowodach.

Sędzia Nawacki podkreślił, że ten zarzut jest mniej ważny. – Kluczowe jest to, że sędzia Juszczyszyn kwestionował prawo innych sędziów (wybranych przez KRS w nowym składzie – red.) do pracy – powiedział.

Po dziewięciu miesiącach pracy w innej komórce sądu prokuratura zatrzymała męża urzędniczki w związku z włamaniem do kantoru.

– Mężczyźni, działając wspólnie i w porozumieniu, dokonali włamania do kantoru. Użyli podrobionych kluczy i dezaktywowali kody do alarmu i do sejfu – mówił po skierowaniu aktu oskarżenia w tej sprawie rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny.

Interwencja prokuratury


Gdy prokuratura wnioskowała do sądu o działania w tej sprawie, np. aresztowanie zatrzymanych czy przedłużenie aresztów, akta przechodziły przez komórkę, w której pracowała opisywana urzędniczka. Ponieważ sprawa była szeroko komentowana w sądzie, doszło do interwencji prokuratury, która skierowała pismo do kierownictwa sądu z prośbą, by uniemożliwić urzędniczce kontakt z aktami sprawy męża.

„Juszczyszyn nie będzie w poniedziałek sądził”. Sąd chce go przywrócić do orzekania

Zawieszony przez Izbę Dyscyplinarną SN sędzia Paweł Juszczyszyn ma wrócić do orzekania – zadecydował Sąd Rejonowy w Bydgoszczy. Maciej Nawacki,...

zobacz więcej

– Przychyliłem się do tego, zawsze tak robimy, gdy pojawia się taka prośba prokuratury. Nie zdarza się to często, ale się zdarza. (...) Dostęp do wszelkich akt karnych tej osobie został wyłączony – powiedział prezes sądu Maciej Nawacki i dodał, że nikt go nie informował o próbach nieuprawnionych działań urzędniczki.

Prezes sądu zapowiedział, że sprawdzi w systemie komputerowym, czy ta pracownica sądu logowała się do wglądu w akta sprawy włamania do kantoru.

Sprawa włamania do kantoru wciąż jest rozpoznawana przed olsztyńskim sądem rejonowym – kolejne rozprawy zaplanowano w maju. Urzędniczka jest w tej sprawie świadkiem.

Nawacki: nie ma podstaw, by nie ufać urzędniczce


Sędzia Nawacki zapewnił, że „nie ma żadnych podstaw, ani formalnych, ani nieformalnych, by nie ufać urzędniczce”. Podkreślił, że pracownicy sądu nie mają obowiązku zgłaszania, że ich najbliższa rodzina jest postawiona w stan oskarżenia i przyznał, że „o tym, że mąż tej pani jest zamieszany w sprawę kantoru, sam dowiedział się z mediów”.

– Nieoficjalne informacje krążące wśród pracowników sprawdzę, by nie było pola do spekulacji w tym zakresie – zapewnił Nawacki.

źródło:

Zobacz więcej