RAPORT

Pogarda

Naukowcy: Osy są tak samo wartościowe dla środowiska jak pszczoły

Osy odgrywają olbrzymią rolę w środowisku naturalnym (fot. Shutterstock/wasp)
Osy odgrywają olbrzymią rolę w środowisku naturalnym (fot. Shutterstock/wasp)

Najnowsze

Popularne

Osy są tak samo ważne jak pszczoły dla ekosystemów, gospodarki i ludzkiego zdrowia – zastrzegają naukowcy w artykule na łamach pisma „Biological Reviews”.

Proces topnienia lodowców przyspiesza

Niemal wszystkie lodowce na świecie stają się cieńsze i tracą objętość. Naukowcy podają, że topnieją one coraz szybciej Lodowce są ważnymi...

zobacz więcej

Według najnowszych badań osy odgrywają olbrzymią rolę w środowisku naturalnym, a pośrednio mają ważny wpływ na gospodarkę, a nawet ludzkie zdrowie.

Naukowcy przeprowadzili metaanalizę ponad 500 artykułów naukowych, dotyczących w sumie ok. 33 tys. gatunków os, a przede wszystkich roli, jaką odgrywają w ekosystemie.

„Osy należą do tych owadów, które uwielbiamy nienawidzić” – opisuje badaczka Seirian Sumner z University College London (W. Brytania). Jak dodaje, pszczoły, które również żądlą, mają dobrą opinię, ponieważ ludzie wiedzą, że te zapylają rośliny i wytwarzają miód.

Zobacz także: Naukowcy określili wpływ człowieka na roślinność 

I dodaje, że rola os w ekosystemie ciągle jest niedoceniana. „Dopiero zaczynamy właściwie rozumieć wartość ich działań na rzecz ekosystemu” – kontynuuje Sumner.

Pomysł z Księżyca. NASA chce zbudować potężny teleskop na Srebrnym Globie

Naukowcy pracują nad projektem ogromnego radioteleskopu o podobnych właściwościach jak słynny portorykański Arecibo, który runął pod koniec 2020...

zobacz więcej

Osy należą do drapieżników, a ich ofiarami często stają się owady zagrażające plonom. Naukowcy oszacowali, że ta funkcja os warta jest 416 mld dolarów rocznie w skali świata. Jak dodają, można by używać os w rolnictwie do redukcji populacji szkodników.

Z kolei zasługi os jako zapylaczy oszacowano na 250 mld dolarów rocznie w skali świata. Z badań wynika, że osy odwiedzają co najmniej 960 gatunków kwiatów. W tym 164 gatunki, które są całkowicie zależne od zapylania przez osy, jak niektóre storczyki.

Wiele os należy do wszechstronnych zapylaczy. Mogą więc zapylić roślinę, gdy z ekosystemu zniknie jej pierwszorzędny zapylacz.

Zobacz także: Mikroplastik w rybach już od lat 50-tych. Badania naukowców 

Naukowcy wymieniają również inne zasługi os, np. w medycynie, gdzie wykorzystuje się ich jad i ślinę, które mają właściwości antybiotykowe.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej