RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kard. Sarah nie ogłosi już wyboru nowego papieża

Kardynał Robert Sarah (fot. PAP/Leszek Szymański)
Kardynał Robert Sarah (fot. PAP/Leszek Szymański)

Gwinejski kardynał Robert Sarah nie ogłosi już wyboru nowego papieża. Dotychczas był on najstarszym nominacją kardynałem diakonem poniżej 80. roku życia, a więc mającym prawo udziału w ewentualnym konklawe i to do niego należałoby wygłoszenie tradycyjnej formuły „Habemus papam” (mamy papieża) wiernym zgromadzonym na placu św. Piotra.

Kard. Sarah: udostępniać Eucharystię, ale bez profanacji

Nikt nie może powstrzymać kapłana od słuchania spowiedzi czy udzielania Komunii. A zatem nawet jeśli wierni nie mogą uczestniczyć we Mszy św., mogą...

zobacz więcej

Na poniedziałkowym konsystorzu w Watykanie kardynał Sarah został podniesiony do rangi kardynała prezbitera, razem z siedmioma innymi dotychczasowymi kardynałami diakonami z Kurii Rzymskiej.

Są to: Raymond Leo Burke, Kurt Koch, Mauro Piacenza, Gianfranco Ravasi, Walter Brandmuller, Francesco Monterisi i Angelo Amato.

Obecnie najstarszym nominacją kardynałem diakonem – uczestnikiem ewentualnego konklawe jest włoski kardynał Giuseppe Bertello, przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego; to do niego należałoby ogłoszenie wyboru papieża.

Kolegium Kardynalskie składa się z trzech stopni: kardynałów biskupów (z których wybierani są dziekan i wicedziekan kolegium), kardynałów prezbiterów i kardynałów diakonów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej