RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niemcy: Ozdrowieńcy i zaszczepieni bez restrykcji? Rząd wyraża zgodę

Policja w Berlinie pilnująca przestrzegania godziny policyjnej (fot. Maja Hitij/Getty Images)
Policja w Berlinie pilnująca przestrzegania godziny policyjnej (fot. Maja Hitij/Getty Images)

Rząd Niemiec zgodził się na złagodzenie restrykcji wobec osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 i ozdrowieńców – poinformowała minister sprawiedliwości Christine Lambrecht. Przyjęte decyzje określiła jako pierwszy krok w przywracaniu praw obywateli.

Już od 11 lipca. Rozważają wprowadzenie paszportów szczepionkowych

Flamandzki minister zdrowia Wouter Beke ujawnił, że rząd regionu rozważa wprowadzenie systemu paszportów szczepionkowych od 11 lipca. Miałyby...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Przyjęte przez gabinet zmiany, które muszą być izby jeszcze zaakceptowane przez obie izby parlamentu, przewidują, że osoby w pełni zaszczepione lub te, które wyzdrowiały po przebyciu choroby spowodowanej zakażeniem, nie będą już musiały mieć negatywnego wyniku testu, aby udać się na zakupy, do fryzjera lub na wycieczkę turystyczną.

Nie będzie ich też obowiązywać nocna godzina policyjna i będą mogły spotykać się prywatnie bez ograniczeń. Nadal jednak będą musiały nosić maseczki w miejscach publicznych i zachowywać dystans wobec innych osób.

Lambrecht podkreśliła, że restrykcje, które mają zahamować szerzenie się pandemii i zapobiec przeciążeniu służby zdrowia, muszą być łagodzone, kiedy znikają powody ich wprowadzenia. – Jeżeli ryzyko transmisji wirusa znacznie spada, musi to być wzięte pod uwagę i to zrobiliśmy – powiedziała.

8 proc. zaszczepionych


W pełni zaszczepionych jest ok. 8 proc. ludności Niemiec, a ponad 28 proc. otrzymało pierwszą dawkę. Tempo szczepień znacznie się zwiększyło. Rząd ma nadzieję, że restrykcje obowiązujące od listopada zostaną wkrótce odwołane. Łagodzenie restrykcji wobec osób zaszczepionych i ozdrowieńców wywołuje kontrowersje. Powstają obawy, że może to prowadzić do napięć, bo nie wszyscy mieli już szansę się zaszczepić.

Zobacz takze: Sfilmowali zakażone koronawirusem komórki. Zaskakujące ujęcia

Wprowadzanie ich w życie może również okazać się trudne dla władz lokalnych. Jednak inni dowodzą, że może to okazać się zachętą do szczepień. Według badać Instytutu Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI) zaszczepić się chce 72 proc. Niemców.

źródło:

Zobacz więcej