RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Izrael: Niepewna przyszłość Netanjahu. Skończył mu się czas na sformowanie rządu

Benjamin Natanjahu nie uformował nowego rządu w powierzonym mu czasie (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Benjamin Natanjahu nie uformował nowego rządu w powierzonym mu czasie (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

O północy z wtorku na środę upłynęło 28 dni danych dotychczasowemu premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu na sformowanie nowego rządu. Jego polityczna przyszłość jest niepewna. Oczekuje się, że prezydent Riwlin powierzy misję innemu politykowi.

Zachodni Brzeg Jordanu. Atak nożowniczki i strzelanina

Izraelski żołnierz na Zachodnim Brzegu Jordanu użył broni wobec 60-letniej Palestynki, która usiłowała dźgnąć go nożem. W wyniku doznanych obrażeń...

zobacz więcej

Podkreśla się, że Netanjahu – przywódcy prawicowego bloku Likud – znów nie udało się przełamać impasu politycznego trwającego w Izraelu już od ponad dwóch lat. Co więcej, pojawiła się perspektywa zepchnięcia Likudu do opozycji, po raz pierwszy od 12 lat.

Po upłynięciu 28 dni od marcowych wyborów parlamentarnych, które nie przyniosły żadnemu z ugrupowań zdecydowanego zwycięstwa, oczekuje się, że prezydent Reuwen Riwlin powierzy misję utworzenia rządu któremuś z konkurentów Netanjahu.

Zdaniem Agencji Reutera będzie to najprawdopodobniej 57-letni Jair Lapid, przywódca centrowej partii Jesz Atid (Jest Przyszłość), która zajęła drugie miejsce, za Likudem, w wyborach z 23 marca. Riwlin może również zwrócić się do Knesetu (parlamentu) o wyznaczenie własnego kandydata na premiera. W takim przypadku Kneset miałby na to 21 dni.

Kolejne wybory parlamentarne?


Jeżeli wszystkie te próby zawiodą, Izrael stanie przed perspektywą kolejnych wyborów parlamentarnych, już piątych w okresie ostatnich dwóch lat.

71-letni Netanjahu sprawuje urząd premiera od 2009 r. Wcześniej był premierem przez trzy lata w latach 90. ubiegłego wieku. Udało mu się utrzymać władzę mimo czterech kolejnych wyborów, które nie wyłoniły zdecydowanego zwycięzcy. Toczy się przeciwko niemu proces w związku z zarzutami korupcyjnymi, do których się nie przyznaje.

Netanjahu próbował sformować koalicję złożoną, poza Likudem, z niektórych jego prawicowych rywali, a także z ugrupować centrowych i lewicowych. Próbował też uzyskać przychylność partii reprezentujących arabską ludność Izraela, nie wykluczając nawet ich wpływu na kształt gabinetu.

źródło:

Zobacz więcej