RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Łukaszenka: Kraje UE i USA „absolutnie nie pomogły" Białorusi w walce z epidemią

Alaksandr Łukaszenka umniejsza międzynarodową pomoc (fot. Valery Sharifulin\TASS via Getty Images)
Alaksandr Łukaszenka umniejsza międzynarodową pomoc (fot. Valery Sharifulin\TASS via Getty Images)

Europejczycy i Amerykanie „absolutnie nie pomogli” Białorusi w walce z epidemią – oświadczył prezydent Alaksandr Łukaszenka. Według wyliczeń mediów niezależnych Białoruś otrzymała 6 mln dolarów pomocy. W ubiegłym roku trafiły tam m.in. dwa transporty humanitarne z Polski.

Kara za protesty. Łukaszenka pozbawił stopni ponad 80 wojskowych i funkcjonariuszy 

Ponad 80 białoruskich wojskowych i funkcjonariuszy struktur siłowych zostało pozbawionych stopni wojskowych i specjalnych na mocy dekretu...

zobacz więcej

„Wydaliśmy ogromne pieniądze (na walkę z pandemią – red.). Europejczycy i Amerykanie to ostatni łajdacy. Przecież w ogóle nam nie pomogli, absolutnie. Chociaż WHO i ONZ ciągle mówią, że trzeba kogoś wspierać i tak dalej” – oświadczył Łukaszenka, którego cytuje jego służba prasowa. „Nie pomogli, to nie trzeba, nie prosimy ich” – dodał Łukaszenka.

Portal Naviny.by piszе, że słowa te „nie są zgodne z prawdą i są przejawem niewdzięczności”, a kraje zachodnie przeznaczyły już na pomoc Białorusi w walce z COVID-19 blisko 6 mln dolarów.

M.in. Polska przekazała Białorusi w ramach pomocy humanitarnej sprzęt medyczny, lekarstwa i środki ochrony osobistej – maseczki, środki do dezynfekcji. W kwietniu i czerwcu ubiegłego roku na Białoruś dotarły dwa transporty humanitarne z Polski.

Programy pomocowe


Według portalu Naviny.by „geografia pomocy” zagranicznej jest bardzo rozległa - udzielały jej kraje UE, Chiny, USA, Korea Południowa i inne państwa. W artykule wyszczególniono część programów pomocowych i projektów, w ramach których na Białoruś docierała i dociera pomoc z Zachodu.

Prezydent Duda: Szczególnie dziękuję naszym Przyjaciołom

Prezydent Andrzej Duda podziękował tym, którzy wzięli udział w poniedziałkowych obchodach uchwalenia konstytucji 3 maja. Na Twitterze zwrócił się...

zobacz więcej

We wrześniu 2020 r. biuro WHO przy wsparciu USAID przekazała białoruskiemu systemu ochrony zdrowia 250 koncentratorów tlenu a miesiąc później testy i pulsoksymetry warte 257 tys. dolarów. W grudniu sprzęt (termowizory) i środki ochrony otrzymał miński port lotniczy.

„Co się tyczy UE, miliony euro niekończącą się rzeką płyną do białoruskiej gospodarki w ramach różnych projektów od wielu lat” – napisały Nawiny.

To m.in. sfinansowane przez UE laboratoria rozpoczęły w kwietniu 2020 r. produkcję środków ochrony i elementów do system podawania tlenu. W lipcu UE i WHO wspólnie przekazały środki ochrony dla lekarzy z Mińska .

Maski tlenowe i testy


W kwietniu 2021 r. na Białoruś dotarły sfinansowane przez UE maski tlenowe dla pacjentów z COVID-19 i 160 aparatów do tlenoterapii od WHO. Przekazano 20 tys. testów ekspresowych do diagnostyki koronawirusa przeznaczonych dla szpitali powiatowych.

„Pomoc dociera na Białoruś także w ramach dużej inicjatywy »Solidarność dla zdrowia«, finansowanej przez UE i realizowanej przez WHO. Suma tej pomocy dla Białorusi wynosi 5,3 mln dol. Inicjatywa polega na wsparciu technicznym systemu ochrony zdrowia i szkoleniu specjalistów” – piszą Naviny.by.

Zobacz także: „Zamach” na Łukaszenkę. BYPOL ujawnia uczestników prowokacji KGB

źródło:

Zobacz więcej