RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Islandzki rząd potępił rasistowskie ataki na Polaków

Premier Islandii - Katrín Jakobsdóttir  (fot. Matthew Eisman/Getty Images)
Premier Islandii - Katrín Jakobsdóttir (fot. Matthew Eisman/Getty Images)

Islandzki rząd w wydanym oświadczeniu potępił ataki na Polaków posądzanych o przyczynianie się do rozwoju pandemii Covid-19. W sprawie dyskryminacji polskich imigrantów interweniował ambasador RP. Według komendanta głównego islandzkiej policji Vídira Reynissona zgłoszono przypadki rasistowskich ataków na dzieci i dorosłych.

Już od 11 lipca. Rozważają wprowadzenie paszportów szczepionkowych

Flamandzki minister zdrowia Wouter Beke ujawnił, że rząd regionu rozważa wprowadzenie systemu paszportów szczepionkowych od 11 lipca. Miałyby...

zobacz więcej

„Polska społeczność zarówno wzbogaciła życie narodowe, jak i odegrała znaczącą rolę w tworzeniu dobrobytu w ostatnich latach, a debata na temat ich roli w przenoszeniu koronawirusa jest przykra i niesprawiedliwa” – oświadczył w komunikacie szef islandzkiego MSZ Gudlaugur Por Pordarson.

Według komendanta głównego islandzkiej policji Vídira Reynissona zgłoszono przypadki rasistowskich ataków na dzieci i dorosłych w związku z wystąpieniem infekcji Covid-19 w pewnych grupach. – Zdarzało się, że ludzie byli prześladowani na ulicy tylko dlatego, że pochodzą z danego kraju – powiedział Reynisson na spotkaniu informacyjnym pod koniec kwietnia.

W piątek z szefem islandzkiej dyplomacji spotkał się ambasador RP na Islandii Gerard Pokruszyński. – Z panem ministrem uznaliśmy, że nie ma najmniejszych podstaw do tolerowania ataków nietolerancji okazywanych Polakom – przekazał Pokruszyński. Ambasador RP podkreślił, że w ostatnim czasie odnotowano jedynie dwa przypadki zakażenia Covid-19 wśród osób przybywających z Polski.

Na Islandii licząca ponad 20 tys. polska społeczność jest największą grupą narodowościową. Wyspę zamieszkuje 344 tys. osób.

źródło:

Zobacz więcej