RAPORT

Pogarda

Głosowanie ws. KPO. Kto był przeciw, kto się wstrzymał?

Solidarna Polska zagłosowała „przeciw” (fot. PAP/Rafał Guz)
Solidarna Polska zagłosowała „przeciw” (fot. PAP/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

Sejm przyjął we wtorek ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. „Za” opowiedziało się 290 posłów, „przeciw” było 33, zaś 133 wstrzymało się od głosu. Jak rozkładały się głosy?

Posłowie zagłosowali w sprawie KPO

Sejm przyjął ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Projekt poparło 290 posłów, 33 było przeciwnych, zaś...

zobacz więcej

W koalicji rządzącej zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przeciwko projektowi opowiedzieli się posłowie Solidarnej Polski. – Solidarna Polska jest przeciwko wszelkim decyzjom, które niosą za sobą zagrożenie i ryzyko dla Polski przenoszenia kompetencji państwa polskiego na rzecz Brukseli, na rzecz Komisji Europejskiej czy Parlamentu Europejskiego – mówił przed głosowaniem szef partii, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej mieli wstrzymać się od głosu i w większości trzymali się dyscypliny. Wyłamał się Franciszek Sterczewski, który poparł projekt.

Rozenek rodzynkiem


Wstrzymał się, jako jedyny w Lewicy, Andrzej Rozenek, podczas gdy wszyscy jego koledzy i koleżanki poparli ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Analogiczna sytuacja miała miejsce w Koalicji Polskiej, w której jedynym, który się wstrzymał, był Jacek Protasiewicz.

Wszyscy posłowie Konfederacji (11) zagłosowali przeciw projektowi, natomiast wszyscy parlamentarzyści Polski 2050 (5) zagłosowali „za”. Najbardziej podzieleni byli posłowie Kukiz'15. Z czterech głosujących dwóch było „za” (Paweł Kukiz i Stanisław Żuk), Jarosław Sachajko wstrzymał się od głosu, zaś Stanisław Tyszka był „przeciw”.

Od głosu wstrzymało się też trzech posłów koła Polskie Sprawy. Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub. roku o zasobach własnych przez wszystkie kraje członkowskie jest potrzebna do uruchomienia zarówno Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat.

Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W poniedziałek po południu dokumenty związane z KPO zostały oficjalnie złożone w Komisji Europejskiej.

Wyniki głosowania (fot. zrzut strony Kancelarii Sejmu RP)
Wyniki głosowania (fot. zrzut strony Kancelarii Sejmu RP)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej