RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Głosowanie ws. KPO. Kto był przeciw, kto się wstrzymał?

Solidarna Polska zagłosowała „przeciw” (fot. PAP/Rafał Guz)
Solidarna Polska zagłosowała „przeciw” (fot. PAP/Rafał Guz)

Sejm przyjął we wtorek ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. „Za” opowiedziało się 290 posłów, „przeciw” było 33, zaś 133 wstrzymało się od głosu. Jak rozkładały się głosy?

Posłowie zagłosowali w sprawie KPO

Sejm przyjął ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Projekt poparło 290 posłów, 33 było przeciwnych, zaś...

zobacz więcej

W koalicji rządzącej zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przeciwko projektowi opowiedzieli się posłowie Solidarnej Polski. – Solidarna Polska jest przeciwko wszelkim decyzjom, które niosą za sobą zagrożenie i ryzyko dla Polski przenoszenia kompetencji państwa polskiego na rzecz Brukseli, na rzecz Komisji Europejskiej czy Parlamentu Europejskiego – mówił przed głosowaniem szef partii, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej mieli wstrzymać się od głosu i w większości trzymali się dyscypliny. Wyłamał się Franciszek Sterczewski, który poparł projekt.

Rozenek rodzynkiem


Wstrzymał się, jako jedyny w Lewicy, Andrzej Rozenek, podczas gdy wszyscy jego koledzy i koleżanki poparli ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Analogiczna sytuacja miała miejsce w Koalicji Polskiej, w której jedynym, który się wstrzymał, był Jacek Protasiewicz.

Wszyscy posłowie Konfederacji (11) zagłosowali przeciw projektowi, natomiast wszyscy parlamentarzyści Polski 2050 (5) zagłosowali „za”. Najbardziej podzieleni byli posłowie Kukiz'15. Z czterech głosujących dwóch było „za” (Paweł Kukiz i Stanisław Żuk), Jarosław Sachajko wstrzymał się od głosu, zaś Stanisław Tyszka był „przeciw”.

Od głosu wstrzymało się też trzech posłów koła Polskie Sprawy. Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub. roku o zasobach własnych przez wszystkie kraje członkowskie jest potrzebna do uruchomienia zarówno Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat.

Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W poniedziałek po południu dokumenty związane z KPO zostały oficjalnie złożone w Komisji Europejskiej.

Wyniki głosowania (fot. zrzut strony Kancelarii Sejmu RP)
Wyniki głosowania (fot. zrzut strony Kancelarii Sejmu RP)

źródło:
Zobacz więcej