RAPORT

Pogarda

Sfilmowali zakażone koronawirusem komórki. Zaskakujące ujęcia

Naukowcy zarejestrowali mikroskopowy obraz komórek zakażonych koronawirusem (fot. V.Sharifulin\TASS\Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Naukowcy zarejestrowali mikroskopowy obraz komórek zakażonych koronawirusem (fot. V.Sharifulin\TASS\Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Japońscy naukowcy we współpracy z telewizją NHK zarejestrowali mikroskopowy obraz komórek zakażonych koronawirusem. Po czterech godzinach od wprowadzenia patogenu komórki zaczynają zmieniać kształt, a później rozpadają się na kawałki – podała we wtorek NHK.

„Komórkowy atlas płuc” po śmierci z powodu COVID-19 nadzieją dla żywych

Znamy już wyniki nowego badania, które zaowocowało najdokładniejszym jak dotąd obrazem zmian w płucach po infekcji SARS-CoV-2. Naukowcy wskazują na...

zobacz więcej

Według uczestniczącej w eksperymencie badaczki z Uniwersytetu w Osace, Emi Nakayamy, jej zespołowi udało się zaobserwować zmiany w zakażonych komórkach ze szczegółami, które nie były wcześniej znane.

– Te obrazy mogą być pomocne w pracach nad lekami dla pacjentów z COVID-19. Badacze będą mogli sprawdzać skuteczność leków, obserwując zmiany zachodzące w zainfekowanych komórkach – oceniła.

Uczeni zarejestrowali obraz przy użyciu mikroskopu optycznego i kamery pracującej w ultrawysokiej rozdzielczości 8K. W eksperymencie wykorzystano wyhodowane w laboratorium komórki zwierzęce.

Po powiększeniu obrazu we wnętrzu zakażonych komórek zaobserwowano białe ziarniste struktury. Według badaczy mogą one być związane z procesem infekcji lub replikacji wirusów wewnątrz komórek – podała NHK.

Czytaj także: Ekspert: Nie ma dowodów, że indyjski wariant jest bardziej niebezpieczny

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej