RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

KE zawiesiła starania o ratyfikowanie umowy z Chinami

W marcu UE zdecydowała o nałożeniu na Chiny sankcji za łamanie praw człowieka wobec Ujgurów (fot. F.Gaertner/Photothek/Getty Images)
W marcu UE zdecydowała o nałożeniu na Chiny sankcji za łamanie praw człowieka wobec Ujgurów (fot. F.Gaertner/Photothek/Getty Images)

Komisja Europejska zawiesiła we wtorek starania o ratyfikowanie przez państwa UE i przez PE umowy inwestycyjnej, zawartej pod koniec 2020 roku z Chinami, uznając obecne okoliczności polityczne za nieodpowiednie do tego – poinformował wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis.

Od świń w meczetach do sterylizacji w obozach. Ujgurowie pod rządami Chin

W regionie Chin zamieszkałym przez muzułmańskie mniejszości, z Ujgurami na czele, komunistyczny reżim prowadzi kampanię represji. Świat mówi...

zobacz więcej

– (…) zawiesiliśmy niektóre wysiłki w tym kierunku ze strony Komisji, ponieważ jest oczywiste, że w obecnej sytuacji sankcje UE wobec Chin i chińskie kontrsankcje, w tym wobec członków Parlamentu Europejskiego, tworzą środowisko niesprzyjające ratyfikacji porozumienia – powiedział Dombrovskis.

W marcu UE zdecydowała o nałożeniu na Chiny sankcji za łamanie praw człowieka wobec UjgurówSytuacja tej muzułmańskiej mniejszości w Chinach budzi coraz większe zaniepokojenie w Europie.

To pierwsze unijne sankcje wobec Chin od ponad 30 lat. Poprzednie zostały nałożone po serii protestów, które odbyły się wiosną 1989 roku na placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie. Zostały one stłumione przez wojsko i zakończyły się masakrą ludności cywilnej.

Bruksela nałożyła wtedy na Pekin nadal obowiązujące embargo na broń. W odpowiedzi Pekin nałożył sankcje odwetowe na kilku obywateli UE, w tym europosłów Parlamentu Europejskie.

źródło:

Zobacz więcej