RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Zandberg: Nie wolno nam odrzucić „drugiego planu Marshalla”

Ci, którzy chcą zniszczyć Unię, chcą, żeby Fundusz Odbudowy upadł – oceniał Adrian Zandberg (fot. PAP/Rafał Guz)
Ci, którzy chcą zniszczyć Unię, chcą, żeby Fundusz Odbudowy upadł – oceniał Adrian Zandberg (fot. PAP/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

– Mają rację ci, którzy porównują Fundusz Odbudowy do „drugiego planu Marshalla”. Jeśli Polska ten „plan Marshala” odrzuci, Zachód znów nam ucieknie – mówił w Sejmie jeden z liderów Lewicy, Adrian Zandberg. Ocenił, że to ci, „którzy chcą zniszczyć Unię, chcą, żeby Fundusz Odbudowy upadł”. – Kto zagłosuje dziś za ratyfikacją decyzji ws. zwiększenia zasobów własnych UE, głosuje za silną Europą; ten, kto nie umie podnieść ręki za ratyfikacją, głosuje za Europą słabą, bezsilną, bezbronną – powiedział.

Jak zagłosuje KO w sprawie KPO? Budka przedstawił warunek [WIDEO]

Zgłaszamy szereg poprawek. Jeśli te poprawki nie zostaną przyjęte, wstrzymamy się od głosu – mówił lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka...

zobacz więcej

W Sejmie trwa drugie czytanie projektu ustawy o ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie kraje członkowskie Wspólnoty jest warunkiem uruchomienia Funduszu Odbudowy. Polska ma z niego uzyskać blisko 60 mld euro. Po doliczeniu pozostałych elementów unijnego budżetu i przeliczeniu na złote całkowita kwota, jaką uzyskamy sięgnie 770 mld zł.

W swoim wystąpieniu Adrian Zandberg posłużył się określeniem „drugi plan Marshalla”, które pojawia się w odniesieniu do Funduszu Odbudowy w wielu mediach – użył go także prezydent Andrzej Duda. Lider Lewicy nawiązał do wymuszonej przez Sowietów decyzji komunistycznych władz Polski o rezygnacji z tego amerykańskiego wsparcia.

– Tym razem nikt nie decyduje za nas. Jeśli Polska „plan Marshalla” odrzuci, Zachód znów nam ucieknie. Wysadzenie w powietrze Funduszu Odbudowy, rozwalanie funduszu w imię partyjniackich gierek, to wysadzenie w powietrze przyszłości naszych dzieci i wnuków – podkreślał.

Zandberg ocenił, że na rezygnację z Funduszu nie może sobie pozwolić także cała Wspólnota. – Europa nie może zostać w blokach startowych. Jeśli europejski pociąg nie ruszy, nie dogoni ani Chin, ani Stanów Zjednoczonych – ostrzegał.

-> Przeczytaj także: Poseł PiS do KO: Dlaczego nie chcecie większych pieniędzy dla Polski?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej