RAPORT

Pogarda

Larwy uznane za jedzenie w UE. Mogą być np. w makaronie

Według UE larwy mącznika młynarka są niskoemisyjnym źródłem żywności (fot. Shutterstock/ Ian Roscoe)
Według UE larwy mącznika młynarka są niskoemisyjnym źródłem żywności (fot. Shutterstock/ Ian Roscoe)

Najnowsze

Popularne

Rada Unii Europejskiej zadecydowała o wpisaniu larwy chrząszcza mącznika młynarka (Tenebrio molitor) do katalogu produktów „nowej żywności”. Suszone żółte robaki mogą być wkrótce dostępne w sklepach. Można je będzie kupić w całości, ale będą też używane w postaci sproszkowanej jako składnik makaronu, ciastek czy ekologicznych kotletów.

Czipsy i przekąski z mącznika młynarka. Naukowcy z Olsztyna podają do stołu

Ciastka, czipsy i suszone przekąski z mącznika młynarka. Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pracują nad wykorzystaniem owadów jako...

zobacz więcej

Decyzja Rady to konsekwencja oceny przeprowadzonej przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). W styczniu uznał on, że larwy są bogatym źródłem białka, tłuszczu i błonnika, czyli mogą służyć za „zrównoważone źródło pożywienia o niskiej emisji dwutlenku węgla”.

Ekologiczny „delikates” nie jest jednak wskazany dla wszystkich. U osób uczulonych na krewetki i roztocza może on wywołać reakcję alergiczną.

Larwy już bywają obecne w żywności - w produktach z niehigienicznie przechowywanej mąki


Mącznik młynarek to chrząszcz z rodziny czarnuchowatych. Jego larwy osiągają rozmiar do 30 mm. Specjał z jadłospisów przyszłości sam występuje zazwyczaj w produktach żywnościowych – np. w niehigienicznie utrzymywanych magazynach zboża i mąki.

Termin „nowa żywność” (novel food) w unijnym żargonie oznacza produkty, które nie były stosowane na szeroką skalę w UE w celach konsumpcyjnych przez ludzi przed dniem 15 maja 1997 r. Może to być np. żywność nowo opracowana lub „innowacyjna”, bądź też wyprodukowana z zastosowaniem nowych technologii i procesów produkcji. Do nowej żywności zalicza się również tradycyjną żywność pochodzącą z państw trzecich, tj. spożywaną poza obszarem Unii Europejskiej, która nie została wprowadzona do obrotu na rynek unijny na masową skalę.

Katalog „nowej żywności” prowadzi Komisja Europejska. Larwa mącznika młynarka jest pierwszym owadem w tym zestawieniu.

-> Przeczytaj też: W tym kraju kupisz danie z owadów w supermarkecie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej