RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Posiedzenie Sejmu w sprawie KPO. Wniosek KO odrzucony

Lider KO Borys Budka zmienia stanowisko ws. KPO (fot. PAP/Rafał Guz)
Lider KO Borys Budka zmienia stanowisko ws. KPO (fot. PAP/Rafał Guz)

Sejm odrzucił wniosek Koalicji Obywatelskiej o odroczenie posiedzenia w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Zagłosowało 454 posłów. Za było 177, przeciw – 276, jeden wstrzymał się od głosu, zaś sześciu nie głosowało.

Głosowanie nad Funduszem Odbudowy: Lewica nie była i nie będzie anty-PiS-em

Lewica nie będzie nigdy bawiła się w totalną opozycję; nigdy nie byliśmy i nie będziemy anty-PiS-em – oświadczył szef klubu parlamentarnego Lewicy...

zobacz więcej

Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, wszystkie państwa członkowskie muszą ratyfikować decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE. Brak ratyfikacji tej decyzji wstrzymałby uruchomienie pakietu środków – zarówno z wieloletniego budżetu na lata 2021-27, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowego Planu Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W dokumencie wyodrębniono część grantową i pożyczkową. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro.

W poniedziałek po południu dokumenty związane z Krajowym Planem Odbudowy zostały oficjalnie złożone w Komisji Europejskiej, już w formalnej wersji, co zamyka proces składania KPO przez Polskę.

źródło:
Zobacz więcej