RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ekspert o śmiertelności wśród nastolatków zakażonych koronawirusem

Eksperci długotrwałe skutki pandemii porównują do konsekwencji wojny (fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI)
Eksperci długotrwałe skutki pandemii porównują do konsekwencji wojny (fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI)

19 nastolatków zmarło we Włoszech w wyniku zakażenia koronawirusem – poinformował we wtorek koordynator komitetu doradców rządu profesor Franco Locatelli. Długotrwałe skutki pandemii porównał do konsekwencji wojny.

Koronawirus. Najmniejsza od roku liczba zgonów w Wielkiej Brytanii

Zaledwie jeden zgon z powodu COVID-19 zarejestrowano w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii, co jest najniższym bilansem od 30 sierpnia 2020...

zobacz więcej

Podczas wystąpienia w senackiej komisji zdrowia Locatelli podkreślił, że wśród najmłodszych ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19 jest bardzo ograniczone. Wyjaśnił, że zmarłe osoby w wieku poniżej 18 lat miały w większości przypadków chorobę współistniejącą.

– Młodzi ludzie są jednak narażeni na stres w konsekwencji kroków podjętych w ramach walki z pandemią – oświadczył Locatelli, profesor pediatrii.

Uniknął zatrzymania


– To pokolenie ma za sobą drogę, która nieco przypomina tak dramatyczne wydarzenia, jak wojna. Nie ma ewidentnego wpływu takiego zjawiska, jak zniszczenia wojenne, ale panuje przeświadczenie o przerwaniu normalnej drogi, którą trzeba przywrócić – stwierdził włoski ekspert.

Wśród konsekwencji długiego zdalnego nauczania wymienił problemy ze wzrokiem oraz ryzyko otyłości w wyniku stresu i zaburzeń odżywiania. Ponadto Franco Locatelli zwrócił uwagę na notowane w kraju zjawisko prób samobójczych i samookaleczania się wśród młodzieży.

Szczepienia dla uczniów


Jego zdaniem konieczne jest prowadzenie analiz wpływu zdalnego nauczania i restrykcji pandemicznych na zdrowie psychiczne i takie zaburzenia, jak stres, niepokój, depresja, kłopoty ze snem i samoizolacja.

Koordynator komitetu doradców mówił też o potrzebie uruchomienia szczepień uczniów, gdy tylko preparaty dla nich zostaną zaaprobowane przez Agencję Leków.

źródło:

Zobacz więcej