RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przecieki na maturze z języka polskiego? CKE: Złożymy zawiadomienie

CKE złoży na policję zawiadomienie w związku z przeciekiem z matur (fot. PAP/Marcin Bielecki, zdjęcie ilustracyjne)
CKE złoży na policję zawiadomienie w związku z przeciekiem z matur (fot. PAP/Marcin Bielecki, zdjęcie ilustracyjne)

Jesteśmy w trakcie przygotowania zawiadomienia o przeciekach z matur. Jutro złożymy doniesienie na policję – powiedział dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Matura podstawowa z języka polskiego 2021. Pytania, tematy wypracowania [ARKUSZE]

Pierwszy dzień egzaminów maturalnych w 2021 roku. 271 tys. abiturientów rozpoczęło je egzaminem z języka polskiego. Jak wygląda arkusz matury,...

zobacz więcej

– Na naszą skrzynkę mailową dostaliśmy kilka jednakowych informacji: skany z Google Trends, na których jest pokazane, że dziś po godzinie 7.30 poszukiwana była fraza „ambicje Lalka”, czyli słowa klucze z jednego z wypracowań – wyjaśnił dyrektor CKE.

Zaznaczył, że trudno potwierdzić wiarygodność tej informacji. – Na podstawie tej informacji trudno na razie powiedzieć, czy był przeciek, czy nie. Mamy wątpliwości, więc przekazujemy sprawę do wyjaśnienia policji – powiedział.

Zapewnił, że egzaminy maturalne przebiegają spokojnie. – Szkoły były bardzo dobrze przygotowane, żeby przeprowadzić egzamin, a nauczyciele stanęli na wysokości zadania, żeby nawet w tych trudnych czasach egzamin przeprowadzić bezpiecznie – powiedział.

Rozpoczynają się matury. Jakie są obostrzenia?

Rozpoczynają się matury. 271 tys. tegorocznych maturzystów napisze dziś egzamin z języka polskiego. Do matur podejdą także te osoby, które nie...

zobacz więcej

Alarmy bombowe w szkołach


Matur nie zakłóciły również mailowe doniesienia o rzekomym podłożeniu w kilku szkołach ładunków wybuchowych.

– Dyrektorzy podjęli decyzje o ewakuacji uczniów. Po sprawdzeniu okazało się, że żadnego ładunku nigdzie nie było. Policja oceniła informacje przesłane mailem, że są „niskiej wiarygodności”. Zdający powrócili do rozwiązywania egzaminów i wszędzie zostały przeprowadzone, niekiedy tylko z opóźnieniem – powiedział Smolik.

Dyrektor CKE wskazał, że egzaminy odbywają się w reżimie sanitarnym. – Zasady zostały opracowane przez CKE wspólnie z ministerstwem edukacji i zatwierdzone przez GiS. Opublikowane zostały w kwietniu. Nie odbiegają znacząco od tych, które obowiązywały w ubiegłym roku i od wytycznych, które obowiązywały przy przeprowadzaniu egzaminów zawodowych w styczniu i lutym tego roku – powiedział.

Matury rozpoczęły się po godz. 9.00 dla ok. 271 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników obowiązkowym pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 20 maja. Sesja egzaminów ustnych rozpocznie się 19 maja, potrwa do 21 maja.

Czytaj także: Prezydent życzy maturzystom powodzenia na egzaminach

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej